Önemli Bitcoin metriği, tam 442 gün sonra ilk kez pozitif

5000 doların üzerinde işlem gören Bitcoin, 442 gün sonra önemli teknik bir göstergede ilk defa pozitif sinyal verdi.

Bitcoin’in fiyatı, bir yıldan fazla bir süre boyunca her gün başarısız olduğu bir şeyi sonunda başardı.

Kripto para analisti Josh Olszewicz, kripto paranın 442 gün içinde ilk defa Ichimoku Bulutu (destek ve direnç seviyelerini gösteren göstergeler toplamı) adı verilen bir teknik analiz yöntemi kullanılan grafikte günlük mumu, bulutun üzerinde kapattığına dikkat çekti.

 

En büyük kripto paranın fiyat grafiğinde günlük mumlar, 2017’deki büyük fiyat hareketleri sırasında her gün bu bulutun üzerinde kapanıyordu ve daha sonra altına indiğinde 3000 dolara giden büyük çöküş başladı.

Bitcoin’in sert yükselişinde üç faktörün etkili olduğu düşünülüyor. Bunlardan birincisi 4200 dolarlık direncin geçilmesi, diğeri BitMEX gibi borsalarda 500 milyon dolar değerindeki sözleşmelerde ‘short squeeze’ durumu, bir başkası ise tek bir alıcının birden fazla borsada bilgisayar algoritması kullanarak aynı anda 20,000 BTC’lik alım yapması.

Şimdi soru şu: Yükseliş durmaksızın devam edebilir mi? Genellikle Bitcoin’in güçlü kısa vadeli fiyat hareketini hafif bir geri çekilme izler. Özellikle bu ralli yüzde 10’dan daha büyükse geçerli. Dün 5300’ün üzerine çıkan Bitcoin, bugün bir miktar düşerek 4900’e geriledi.

Bitcoin grafiği, grafik: TradingView

Kripto para, yayın saatinde Bitstamp üzerinde 5020 dolardan alıcı buluyor. Bitcoin’in bir sonraki hamlesinin yönü merakla bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun