Kurumsal yatırımcılar pozisyon kapadı, CME’de Bitcoin primleri düştü

Arcane Research'ün en son raporuna göre; aylık, üç aylık ve altı aylık bazda işlem gören CME Bitcoin kontratlarında primler düşüş içinde. Şirket, perakende yatırımcıların kurumsal yatırımcılardan daha iyimser olduklarını ortaya koyuyor.

Wall Street’in çöküşü sadece S&P 500’le değil aynı zamanda Bitcoin’in düşüşüyle de belli oluyor. Koronavirüs salgını korkusuyla hisse senedi ve tahvil piyasalarının düşüşe geçmesinin ardından Şikago Ticaret Borsası’nda (CME – Chicago Mercantile Exchange) işlem gören Bitcoin vadelilerinin de düştüğü görülüyor.

Arcane Research‘ün en son raporuna göre; aylık, üç aylık ve altı aylık bazda işlem gören CME Bitcoin Vadeli İşlem sözleşmeleri primleri düşüş içinde.

CME’de Mart sonunda sona eren sözleşmelerin bugünkü fiyatlara göre prim oranı yüzde 0,6’ya gerilerken regüle edilmemiş borsalarda ise bu yüzde 1,19’du. Daha öncelerinde CME’deki primler; Kraken, BitMEX, Deribit ve FTX gibi diğer borsalara göre daha yüksekti. Blok ödüllerinin yarıya ineceği Bitcoin halving’inden sonraki Haziran 2020 için bile CME ve diğer borsalardaki primler, sırasıyla yüzde 2.71 ve yüzde 3.29’a düştü.

CME kontratlarının prim oranları

Arcane’a göre; dikkat çeken bir başka nokta ise 3 aylık sözleşmelerdeki büyük düşüş… Raporda “Sadece iki hafta önce, Mart ayı prim oranları bugünkü Haziran primleri kadar yüksekti” denildi.

Primlerle ilgili yıllık duruma bakıldığında ise geniş tablo ortaya çıkıyor. Rapor, Ekim 2019’dan bu yana yüzde 10’un biraz fazlası bir oran gösteriyor. 2020’nin Şubat ayı başında yükselişe geçen ve 10,300 dolara kadar ulaşan Bitcoin fiyatı daha sonra düşüş yaşadı, primler de bunu takip etti.

Raporda, “Son fiyat düşüşü gerçekten prim oranlarını kötü etkiledi ve bunun bir aşırı tepki olup olmadığını veya yatırımcıların önümüzdeki aylarda gerçekten satış yapma eğiliminde olup olmadıklarını sadece zaman gösterecek.” deniyor.

Görünüşe göre CME’nin kurumsal yatırımcıları, pozisyonlarını kapatıyor. Son 2 haftada borsadaki büyük pozisyonların yüzde 37’den fazlası kapatıldı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl