Hangi kripto paraya saldırmak ne kadara mal oluyor?

Son zamanlarda kripto paralara yapılan yüzde 51 saldırıları iyice ayyuka çıktı. Görünüşe göre birbiri ardına patlak veren bu saldırıların ardından birisi ya da birileri, savunmasız kripto paralara olası saldırıları önlemek amacıyla alarm zilini çalmaya karar vermiş.

Son zamanlarda Verge, Bitcoin Gold, Electroneum ve Monacoin gibi proof of work algoritmalarıyla çalışan kripto paralara yapılan yüzde 51 saldırıları iyice ayyuka çıktı. Görünüşe göre birbiri ardına patlak veren bu saldırıların ardından birisi ya da birileri, savunmasız kripto paralara olası saldırıları önlemek amacıyla zil çalmaya karar vermiş.

Yaratıcılarının kim olduğu bilinmeyen crypto51.app Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi sektör liderlerinden diğer altcoin’lere kadar düzinelerce parayı listeliyor. Sunulan bilgiler, bilgisayar korsanlarının hedef seçmesinin kolaylaştıracak gibi görünse de site açık bir şekilde amacının saldırıları önlemek olduğunu söylüyor:

“Bu internet sitesi küçük kripto paralarda yüzde 51 saldırı riskine ışık tutmayı amaçlıyor. Saldırıya yardım etmek amaçlı tasarlanmadı, bunun yerine insanlara problemler ve potansiyel çözümlerden bahsetmeyi hedefliyor.”

Siteye göre, Bitcoin’e saldırmak saat başı 700 bin dolara mal oluyor ve bu onu en pahalı hedef haline getiriyor. Ethereum’a saldırmanın maliyeti saat başı 387 bin dolarken Bitcoin Cash‘te bu 80 bin dolar. Bitcoin Cash’in ardından gelen Litecoin saatlik 61 bin dolar maliyetiyle bir yüzde 51 saldırısı düzenlemenin en pahalı olduğu 4. kripto para.

Yüzde 51 saldırısı olarak bilinen bir durum, en basit haliyle Blockchain ağının ele geçirilmesini ifade eder. Küçük boyutlu blok zincirleri yüzde 51 saldırısına karşı daha hassas, çünkü ağın boyutu büyüdükçe yüzde 51’ini kontrol etmek için gerekli olan gücü sağlamak zorlaşıyor.

Kötü niyetli madenciler, NiceHash gibi madencilik havuzlarından kiralayabilecekleri yeni node’lar ile nispeten küçük bir hash oranına sahip proof of work yöntemiyle çalışan kripto paraların blok zincirlerini ele geçirebiliyorlar. Ağda yeteri gücü elde ettikten sonra, “çifte harcama” denen saldırıyı gerçekleştirirler.

Fakat yüzde 51 saldırısı, yalnızca çalınan kripto paraların bir borsaya aktarılabilmesi halinde kârlı olur. Dolayısıyla yüzde 51 saldırısı için ana hedef, borsalarda listenenen ancak az sayıda madenci tarafından güvence altına alınan kripto paralardır.

51crypto’da listelenen kripto paraların birçoğu herhangi bir borsada listenmiyor, bu nedenle saldırı maliyetine değmezler.

Verileri inceleyen Dogecoin kurucusu Jackson Palmer, saatte 915 dolar maliyeti ile Bitcoin Private’in şu anda saatli bomba olduğunu söyledi. Lightning Labs’ten Elizabeth Stark da bu yoruma katıldı.

→ RIPPLE’IN CEO’SU: BITCOIN’İN FİYATLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ YAKINDA SON BULACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl