Bitcoin Private nedir?

Bitcoin Private çatalının gerçekleşmesine birkaç hafta kaldı. Zclassic'in yaratıcısı Rhett Creighton'ın liderliğinde yürüyen bu projeyle ilgili önemli detaylar.

Tüm çatallanmalar gibi Bitcoin Private de tartışmalardan kendini alamadı. Bitcoin’in temel kodu, aradan geçen yılların ardından büyük bir değişim yaşamadı. Günümüzde kolluk kuvvetlerinin Bitcoin zincirindeki işlemleri inceleme becerisi var. Bu durum da kişilerin işlemlerinin gizliliğini riske atıyor. Monero ve Zcash gibi gizlilik odaklı kripto para birimleri, kendilerini Bitcoin‘deki bu gizlilik sorununu fırsat bilerek konumlandırdılar.

Bir geliştirici ekibi, bir araya gelerek Bitcoin Private (BTCP) adında, Bitcoin’e gizlilik getirecek olan yeni bir kripto para birimi inşa ettiler. 28 Şubat’ta çatallanma gerçekleşecek ve Bitcoin Private adında yeni bir kripto paramız olacak. Çatallanma Zclassic’le ortak olarak gerçekleşecek. Yani, Her Bitcoin ve Zclassic sahibine 1 adet Bitcoin Private (BTCP) verilecek.

Bitcoin Private başarılı olur mu, olmaz mı belli olmaz fakat bir gerçek var ki Zclassic, geçtiğimiz Aralık ayında Zcash’ten ayrıldığında fiyatı 4$’dı ve 235$’a kadar yükselmişti. Şu an ise 100$’dan işlem görüyor.

Bitcoin Private’e sahip olmak için ne yapmak lazım?

Projenin resmi internet sitesi btcprivate.org’daki açıklamaya göre:

“Çatallanma gerçekleştiğinde, mevcut olan bütün BTC ve ZCL cüzdanlarında bulunan bakiyenin görüntüsü alınacak. Cüzdanda ve/veya desteklenen borsalarda tutulan ZCL veya BTC leriniz 1:1 oranla Bitcoin Private ile ödüllendirilecek. Örneğin, eğer 15.4 ZCL’niz ve 0.1 BTC’niz varsa, 15.5 BTCP alacaksınız.”

Bu arada Bitcoin Private’in resmi Twitter hesabından da “Özel anahtarı sizin kontrolünüzde olan tüm cüzdanlar çatallanmayı destekler.” açıklaması yapıldı.

Çatallanmayı destekleyen borsalar:

Bittrex (yalnızca Zclassic için)
Kucoin (yalnızca Bitcoin için)
TradeSatoshi
HitBTC (yalnızca Bitcoin için)

Çatallanma anından önce (yaklaşık olarak 28 Şubat 2018 – TSİ 20.00) bu borsalarda Bitcoin, Zclassic veya her ikisini de tutanlar 1:1 oranla Bitcoin Private sahibi olacaklar.

Öte yandan Coinomi wallet da çatallanmayı destekleyeceğini doğruladı. Bunun yanı sıra ekip, Bitcoin Private’in listelenmesi için Binance’e başvuruda bulundu. Ayrıca Zclassic sahipleri, Zclassic Electrum Wallet‘ı kullanabilirler.

Bitcoin Private ile ilgili birtakım önemli bilgiler şöyle:

-Zcash’te kullanılan gizlilik teknolojisinin aynısı kullanılacak (zk-snarks).
-Proje yaklaşık olarak 50 aktif üyenin oluşturduğu bir ekiple ilerliyor.
-Projenin başında yer alan Rhett Creighton, aynı zamanda Zclassic’in de yaratıcısı.
-Bitcoin Private, Zclassic ile aynı şekilde kazılacak.
-Çift yönlü tekrar koruması olacak.

Proje, önemli bir ihtiyacı karşılaması, güçlü bir ekibe sahip olması ve Zclassic’in başarısı göz önüne alındığında kesinlikle takip etmeye değer.

Çatallanma ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktıkça güncellenecek…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

 1. Kadir Yanıtla

  Hocam hangi borsa hediye vericek şimdi ?? Crytopiada zcl var benim coinomi wallete aktarmam şart mı ? Coinomi wallet herhangi bir ücret alıyor mu ?? 1 zcl ye 1 tane btcp vericekler mi ?? Daha detaylı bilgi nasıl alabiliriz ?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba,

   Henüz resmi olarak Bitcoin Private verecek borsalar açıklanmadı. 1 Zclassic’e 1 Bitcoin Private verilecek. Bitcoin Private almayı garantilemek istiyorsanız Zclassic’i Zclassic’in resmi cüzdanında tutmanız gerekiyor. Resmi Windows cüzdanını indirmek ve kurmak için şuradaki adreste detaylı bilgiler verilmiş: https://www.reddit.com/r/ZClassic/comments/7kynho/how_to_install_the_windows_zclassic_wallet_yes/