Bitcoin’de madenci satışları sürüyor: “2-3 ay bekleyin”

Bitcoin bu sabah saatlerinde yeniden 60 bin dolar seviyelerini zorlarken, CryptoQuant CEO'su Ki Young Ju ise fiyat hareketi için madencileri işaret etti. Madenci kârlılığını gösteren Puell Multiple grafiğini de paylaşan Ju, "Fazla riskten kaçının ve 2-3 ay kripto piyasalarının sıkıcı geçmesini bekleyin" dedi.

Mart ayında 73 bin dolara yükselen ancak halving ile beraber ciddi düşüşler yaşayan Bitcoin’de yönün neresi olacağı tartışılmaya devam ederken CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’dan madencilerin hareketlerini içeren önemli bir yorum geldi.

“Sıkıcı bir dönem olacak”

Zincir üstü veri platformunun CEO’su, X üzerinden yaptığı yorumda madencilerin ciddi satışlarının devam ettiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin madencilerinin satışları devam ediyor. Geçmişe bakıldığında satışların genelde; günlük ortalama çıkarılan BTC değerinin, yıllık ortalamanın %40’ına denk geldiği dönemde olduğu görülüyor. Bu durum şu anda ise %72 seviyesinde bulunuyor. Kripto piyasalarının önümüzdeki 2-3 ay boyunca sıkıcı olmasını bekliyorum. Yüksek riskten kaçının ve Bitcoin’e uzun vadede pozitif bakın”

Young Ju ayrıca madencilerin gelirleriyle ilgili verileri gösteren Puell Multiple grafiğini de paylaştı.

Bitcoin madencilerinin kârlılık durumunu gösteren Puell Multiple grafiğinde, rakamın 0.7 olduğu görülüyor. Geçmişte, fiyattaki yükseliş ile beraber genelde madenci kârlılığının da arttığı görülürken, şu anda ise kazanç oranının 2023’e göre bir haylik düşük olduğu net şekilde ortada… Buradaki en büyük sebep tabii ki halving’de ödüllerin ikiye bölünmüş olması… Madenci kârlılığının azalması, bu madencilerin maliyetlerini karşılamak için ciddi satışlar yapmalarına ve dolayısıyla fiyatın da düşmesine neden oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl