Bitcoin borsasının 103 BTC’si yanlışlıkla ‘çöp’ oldu

Denetim şirketi Ernst & Young tarafından yapılan denetimlerde kripto para borsası QuadrigaCX'in 103 BTC'yi yanlışlıkla geçen ay hayatını kaybeden kurucusunun kontrolündeki cüzdana gönderdiği tespit edildi.

Denetim şirketi Ernst & Young tarafından yayınlanan rapora göre büyük kripto para borsası QuadrigaCX, bu ayın başlarında 370 bin ABD Doları değerindeki 103 BTC’yi yanlışlıkla ölü kurucusunun soğuk cüzdanlarına transfer etti.

QuadrigaCX’in kurucusu 30 yaşındaki Gerald Cotten, 2018 yılının Aralık ayında hayatını kaybetmişti. Bu ölümün ardından borsa, ilgili anahtarlardan yalnızca Cotten sorumlu olduğundan soğuk cüzdanlarına erişememişti.

Quadriga’nın varlıklarının büyük çoğunluğunun kayıp soğuk cüzdanlarda kaybolduğu bildirilmişti. Şubat ayı başında bu varlıkların toplam değerinin 145 milyon dolar olduğu ifade edilmişti.

Borsa, “Büyük Dörtlü” denetim firmasından biri olan Ernst & Young’ı iflas koruma davası işlemlerinde bağımsız bir üçüncü taraf olarak görevlendirdi. Şirketin denetimleri neticesinde mahkemeye sunulan son raporda şöyle deniliyor:

“6 Şubat 2019’da Quadriga, 468,675 Kanada Doları değerindeki 103 Bitcoin’i yanlışlıkla şirketin şu anda erişemediği soğuk cüzdanlarına aktarmıştır. Denetleyici, şu anda yönetimle beraber bu kripto parayı çeşitli soğuk cüzdanlardan almak için çalışıyor.”

Denetim sırasında Ernst&Young, Cotten tarafından kullanılan ya da sahibi olduğu laptop’lar, dört cep telefonu ve üç tamamen şifreli USB anahtarları gibi bir dizi elektronik cihazı emniyete aldı. Belgeye göre cihazlar şu anda Ernst & Young tarafından kiralaman bir emanet kasasında tutuluyor.

Haber: CoinTelegraph

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl