Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

“Satoshi’nin Bitcoin serveti, kuantum bilgisayarı için en kolay hedef olacak”

antonopoulos

Bitcoin ‘influencer’ı olan ve tüm dünyada yıllardır en büyük kripto parayı tanıtmak ve anlatmak için konuşmalar yapan Andreas Antonopoulos, Satoshi’nin Bitcoin hazinesi ve kuantum bilgisayarlarla ilgili konuştu.

Katıldığı bir röportajda Satoshi’nin Bitcoin’lerini tutan cüzdanın şifrelerinin kırılıp kırılamayacağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Antonopoulos şu ifadeleri kullandı:

“Bu cüzdanların ilk dönemlerde vârolan, açık anahtarlı şifrelere sahip olduğunu ve bu şifrelerin de görünebilir olduğunu biliyoruz. Tüm para bu şifrelerin üzerinde oluşturuluyor. Dolayısıyla burada bir kuantum bilgisayarın ilk hedefi, en kâr sağlayacak ve en kolay hedefi, Satoshi’nin zulası olacaktır. ECDSA’yı (Eliptik eğri dijital imza algoritması) kırabilecek bir kuantum bilgisayar olup olmadığını nereden biliyoruz. Bu da basit. Eğer Satoshi’nin coin’leri hareket etmeye başlarsa muhtemelen herkes ‘Satoshi geri mi geldi?’ diye soracaktır. Ya da… ‘Onun şifrelerini (ECDSA) kırmayı başaran bir kuantum bilgisayar mı geliştirildi?’ sorusu… Yıllar geçtikçe bu konuyla daha çok ilgilenmeye başladım. Böyle bir durum yaşandığında benim fikrim kuantum bilgisayar tarafında olur. Ancak bunun için bence hala 10 yıl kadar bir süremiz daha var”

Ancak bunun Bitcoin’in sonu olmayacağını belirten Antonopoulos şu yorumu yaptı:

“Tabii ki arz tarafına dev bir likidite sağlanmış olur ve volatilite de ciddi şekilde artar. Ancak bu sorun da sonsuza kadar çözülmüş olur. Piyasaların karakteri her zaman budur, “Dedikoduyu sat, gerçekleri satın al….

Eğer beklenmedik bir olay yaşanırsa piyasa kötü tepki verir. Ama bu beklenen bir harekete dönüşürse o zaman tam tersi tepki alırsınız. Böyle bir durum olduğunda ‘Tamam, Satoshi’nin coin’leri hareket etti. Bitcoin ölmedi. Fiyat dip yaptı’ diye düşünülür. Yani, coin’ler hareket ettikten sonra oluşan fiyat ve arz artık önümüzdedir. Bu hareket artık fiyatlanmıştır. Dolayısıyla gelecek daha nettir. ‘Satoshi’nin zulası’ artık başımızın üzerinde sallanmıyor olacaktır.

Bazen kötü haber aldığımızda piyasada ralliler görürüz. Çünkü artık belirsizlik hali bitmiştir. Herkes önünü görmektedir. Haberler kötü de olsa konu kapanmıştır. “

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl