Kripto para platformunda sızıntı: 300,000 müşteri kaydı açığa çıktı

Kredi kartı ile kripto para alınabilen bir platform olan QuickBit'te 300,000'den fazla müşteri kaydının açığa çıktığı bildiriliyor.

Comparitech’te yer alan habere göre, İsveç merkezli kripto para platformu QuickBit’teki veritabanı sorunları, kullanıcıların kritik verilerinin deşifre olmasına yol açtı.

Şirketin veritabanının kullanıcıların kişisel ve finansal bilgileri de dahil olmak üzere herkese görünür olduğu ve 300,000’den fazla kaydın bu şekilde ortaya döküldüğü bildiriliyor.

Bu bilgilerin yer aldığı MongoDB veritabanının doğrulama gerektirmeksizin herkes tarafından erişilebilir hâle geldiği belirtiliyor.

Açığa çıkan bilgiler arasında ad, soyad, adres, e-posta, cinsiyet, profil seviyeleri, doğum tarihi, işlem bilgileri ve kredi kartlarının ilk altı ile son dört haneleri bulunuyor. Dahası bunlara ek olarak gizli anahtarlar, şifreler, isimler, gizli ifadeler, kullanıcı ID’leri ve diğer bilgilerin yer aldığı 143 kaydın daha açığa çıktığı tespit edildi. Sızıntıya ilişkin en endişe verici tarafın bu olduğu ifade ediliyor.

Yaklaşık altı gün boyunca bu şekilde açık kalan veritabanı, Comparitech araştırmacısı Bob Diachenko’nun bildirimi sonrası 24 saatten daha az bir sürede erişime kapatıldı.

QuickBit, kripto paraları hızlı ve basit bir şekilde satın almaya olanak tanıyan bir platform. Siteden Visa ve MasterCard ile Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin alınabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl