Ünlü ekonomist: Bitcoin’in yükselişi sahte, ayı piyasası bitmedi

Ara ara Bitcoin'i yermesiyle ünlü olan altın destekçisi Peter Schiff, Bitcoin'deki son ralli için "yanlış alarm" dedi ve ayı piyasasının hala devam ettiğini öne sürdü.

CCN’de yer alan habere göre, Bitcoin’e yönelik sert eleştirileriyle tanınan ve aynı zamanda en büyük altın destekçilerinden biri olan Peter Schiff, katıldığı bir panelde geleneği bozmadı ve yine Bitcoin‘e yüklendi. Schiff’e göre, son Bitcoin rallisi sahte ve kripto paralar hâlâ ayı piyasasında.

Bitcoin bu yıl altına oranla %128 daha fazla kazandırmış olmasına rağmen görüşlerinde en ufak bir değişikliğe gitmeyen Schiff, panelde Digital Currency Group’un CEO’su Bary Silbert’la Bitcoin’in altının yerine geçip geçemeyeceğini tartıştı.

Söze son rallinin yanlış alarm olduğunu ve ayı piyasasının hala devam ettiğini belirterek başlayan Schiff, şunları söyledi:

“Bitcoin bir pompala-boşalt dalaveresinden başka bir şey değil. Birçok insan buna kanıyor, çünkü küçük çocukların paralarını Bitcoin’e yatırıp Lamborghini aldıklarıyla ilgili hikayeler duyuyorlar. Çok yakında bu furyaya kapılıp da bütün hayat birikimlerini kaybeden insanların hikayelerini duyacağız.”

Konuşmasında olası bir ekonomik kriz ihtimaline ve altına niye bu kadar önem verdiğine de değinen Schiff, bu konuda şu yorumu yaptı:

“Merkez bankalarının şişirdiği şimdiye kadarki en büyük balonlardan birini yaşıyoruz. Balon patladığında 2008 krizi devede kulak kalacak. O zaman insanlar altının neden bu kadar önemli olduğunu anlayacaklar.”

Schiff böyle düşünse de onunla aynı fikirde olmayan çok sayıda insan var. ABD – Çin arasındaki ticaret savaşları nedeniyle küresel hisse senetlerindeki düşüşe dikkat çeken bu insanlar, böyle sıkıntılı zamanlarda altından ziyade Bitcoin’in hızlı bir şekilde güvenli liman haline geldiğini belirtiyorlar.

Gerçekten de bu yıl Bitcoin %130’luk bir artış gösterirken altındaki artış oranı %1.4’te kaldı. Bu da altının gerçek bir kullanım durumuna rağmen, yatırımcıların kanıtlanmış rekor getiri sicili olan bir varlık arayışında olduklarını gösteriyor.

Schiff’ten farklı düşünen Yewno’nun kurucu CEO’su Ruggero Gramatica’nın Bitcoin ve altını karşılaştırdığı yorumu şöyle:

“Altın bir alternatif ama daha az getirisi var, daha az likit ve bulundurma maliyeti fazla. Bitcoin ve dolayısıyla diğer kripto para birimlerine gelince; onlar dayanıklılık, sınırlı arz, öngörülebilir enflasyon ve transfer kolaylığı gibi özellikleriyle kesinlikle daha iyi bir değer saklama aracı.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl