Bitcoin yeni haftaya sert yükselişle başladı, 71 bin dolar aşıldı

Bitcoin son dönemdeki yükseliş hareketini pazartesi sabahı bir başka boyuta taşıdı ve tarihinde ilk defa 70 bin doların üzerine çıktı. En büyük kripto para 71 bin doları da aşmayı başardı.

Bitcoin haftanın ilk gününe de sert yükselişle başladı ve 70 bin doların üzerine çıktı. En büyük kripto para 71 bin doların üzerine kadar ilerledi.

Yükselişin arkasında ne var?

Bitcoin’i 70 bin dolar seviyesine getiren en büyük etken hiç kuşkusuz, ABD’de önü açılan ve onay verilen spot ETF’ler… ETF’ler cuma gününü de 222 milyon dolar pozitif girdiyle kapamışlardı. BlackRock’ın önderliğinde her gün yüz milyonlarca dolarlık yatırım alan bu fonlar, ABD’lilerin şu ana kadar yoğun ilgisiyle karşılaştı.

BlackRock 2 fonuna katmayı düşünüyor

Bitcoin spot ETF’leri konusunda açık ara lider olan ve en çok yatırımı alan BlackRock şirketi, geçtiğimiz hafta iki büyük fonu için SEC’ye Bitcoin başvurusu yapmıştı. Şirket, Stratejik Gelir Fırsatları Fonu ile Küresel Birikim Fonu’na Bitcoin ETF’i katmak istediğini belirtmişti.

MALOX kısaltmasıyla işlem gören Birikim Fonu, içerisinde yüzlerce hisse senedi ve tahvil barındırmasıyla biliniyor. 1989 yılından bu yana yatırım yapılabilen bu fon yaklaşık 20 milyar dolarlık varlık yönetiyor.

Diğer Stratejik Gelir Fonu ise 36 milyar dolarlık varlık yönetiyor.

İşte özellikle BlackRock şirketi ve ETF’lerden gelen güç, Bitcoin’i şu ana kadar 70 bin doların üzerine taşıdı. 20 Mart günü açıklanacak olan Fed faiz kararı da yine kripto paralar ve diğer riskli varlıkların gidişatı açısından hayati önemde olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl