Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti

Bitcoin fiyatı, bugün 19 bin 864 dolara tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini aştı. 2017 yılından bu yana süren bekleyişin ardından 19 bin 666 dolarlık tarihi rekor kırıldı.

Bitcoin fiyatı, 3 yıl süren bir bekleyişin ardından bugün 19 bin 864 doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini geride bıraktı. Piyasa değeriyle en büyük kripto paranın şimdiye kadarki zirve seviyesi, Bitstamp fiyatına göre, 19 bin 666 dolardı ve bu rekor 17 Aralık 2017’de kaydedilmişti.

Bitcoin, dolar bazında tarihi rekoru kırarken TL bazında ise 153 bin 400 TL’ye yükseldi.

Bitcoin, yeni rekora ilerlerken altın fiyatında görülen düşüş dikkat çekiciydi. Ons altın bugün 1764 dolara kadar çekildi. Bilindiği üzere, lider kripto para, sık sık altın ile karşılaştırılıyor ve Bitcoin için ‘dijital altın’ yakıştırması yapılıyor.

Bitcoin’de yeni rekor nasıl geldi?

Kripto para için 2020 yılı çok hareketli geçti. Uzmanlar, özellikle Kovid-19’un ekonomiler üzerinde yarattığı tahribat ve artan enflasyon rakamları nedeniyle giderek daha fazla yatırımcı ve kurumsal şirketin Bitcoin’i enflasyona karşı bir korunma aracı olarak değerlendirdiğini belirtiyor. 2017 yılında görülen rekor fiyat seviyesi, daha çok bireysel yatırımcıların alımlarıyla gelmişti. 2020 ise bu açıdan farklı oldu. 2020’de Bitcoin, kurumsal yatırımcıların adeta akınına uğradı. Paul Tudor Jones’tan Stanley Druckenmiller’a kadar finans dünyasının ağır toplarının Bitcoin’e yatırım yaptıklarını açıklamalarının yanı sıra MicroStrategy ve Square gibi şirketler de en büyük kripto parayı rezerv varlık olarak seçtiler. MicroStrategy, 38 bin 250 BTC’lik alım yaparken Square ise 4 bin 709 BTC satın aldı. Henüz birkaç gün önce yönetimi altında 270 milyar dolarlık varlık bulunan Guggenheim Partners, kendi Makro Fırsatlar Fonu aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak için önemli bir adım attı. Şirket, SEC’ye 5.3 milyar dolarlık Makro Fırsatlar Fonu’nun yüzde 10’uyla Bitcoin’e dolaylı yoldan yatırım yapabileceğini iletti.

Öte yandan kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yatırım yapmak için tercih ettiği Grayscale Bitcoin Trust fonu da bu sene büyük yatırım aldı. Fonda bulunan Bitcoin miktarı, geçtiğimiz günlerde 500 bin BTC’yi aştı. Ayrıca küresel ödeme devi PayPal’ın yakın zaman önce kripto para alım satım hizmeti açmış olmasını da not etmek gerekiyor.

2020 yılındaki fiyat hareketliliğin temelinde kurumsal yatırımcıların alımlarının yattığı düşünülüyor. Yatırım ve finans medyasından Barron’s, birkaç gün önce Bitcoin rallisinin ‘Büyük Para’ tarafından yönlendirildiğini bildirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl