McGlone: Bitcoin, ABD’deki ilk resesyonuyla karşı karşıya olabilir

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli makro stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk ekonomik durgunlukla karşı karşıya olabileceğini ifade etti.

ABD’li yetkililerin tekrarla yinelediği “2023’ün sonuna kadar resesyon” endişeleri sebebiyle küresel piyasalarda da karışık bir seyir hakim.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, Bloomberg analisti Mike McGlone’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk belirgin durgunluğuyla karşı karşıya gibi görünüyor.

McGlone, BTC’nin 2008 mali krizinden sonra doğduğunu hatırlattı. McGlone, mevcut durumda kripto paranın performans sonuçlarının bu ay sona erecek olan ikinci çeyreğin sonuna doğru olumsuz bir eğilim gösterdiğini belirtti.

“BTC, altına kıyasla güçsüz konumda”

Bloomberg Economics’in yılın ikinci yarısına ilişkin olumsuz tahminine göre Bitcoin, altına kıyasla potansiyel bir güçsüz konumunda.

Analiz, altının geçmişte olduğu gibi tam anlamıyla bir durgunluk durumunda gelişebileceğini ve bu durumun gerçekleşmesi halinde riskli bir varlık olması nedeniyle BTC’nin lehine olmayabileceğini gösteriyor. Varlığı çevreleyen yaygın belirsizlik nedeniyle kripto paranın kesin performansını tahmin etmenin zorluğuna rağmen, Bitcoin’in yılın başından bu yana olumsuz piyasa duyarlılığına karşı bir direnç seviyesi sürdürdüğü belirtiliyor. Çok sayıda yatırımcı, kripto paranın şu anda 27 bin dolar direnç seviyesinin altında işlem görmesine rağmen Bitcoin’deki iyimserliğini sürdürüyor. Ünlü bir yatırımcı olan Cathie Wood, Bitcoin’in gelecekteki değerine duyduğu güvenin bir kanıtı olarak Bitcoin için 1 milyon dolarlık uzun vadeli fiyat hedefini koruyor.

BTC’nin potansiyel büyümesi hâlâ mümkün

SEC’yi kripto paralara karşı baskı kurmaya başladığından beri Bitcoin hiçbir zaman bir yatırım sözleşmesi olarak lanse edilmedi. Bu, üstesinden gelmesi gereken düzenleyici engeller harici ve kolayca aşılabilir olduğu için Bitcoin adına olumlu bir durum. Bitcoin ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde borç tavanını yükseltme önlemine dahil edilecek olan madencilik üzerindeki yüzde 30’luk bir verginin uygulanmasından da kurtuldu. Yani, Bitcoin’in potansiyel büyümesini destekleyebilecek olumlu düzenleyici avantajlar hâlâ mevcut.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl