Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dev banka, kripto para platformunu resmen açıkladı: Bitcoin listelendi, iki altcoin yolda

Beyaz Rusya'nın en büyük bankası Belarusbank, kripto para alım satım platformunu resmen açıkladı. İlk etapta Bitcoin listelenirken ilerleyen dönemde Litecoin ve Ether de eklenecek.

Birkaç gün önce Beyaz Rusya’nın en büyük bankası olan Belarusbank’ın White Bird adlı kripto para şirketiyle iş birliği yaparak bir kripto para alım satım hizmeti sunmaya başladığını bildirmiştik.

Bankadan konuyla ilgili resmi açıklama bugün geldi. Açıklamaya göre müşteriler, ilk etapta Beyaz Rusya ve Rusya’da verilen banka kartlarıyla satın alım yapabilecekler. İlerleyen dönemde bu hizmet, Ukrayna ile Gürcistan’ın yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine genişletilecek.

Bitcoin eklendi, Litecoin ve Ether geliyor

Belarusbank’tan Alexei Kulik’e göre kullanıcılar, hiçbir aracı olmaksızın cüzdanlarına Bitcoin çekebilecekler. Şimdilik yalnızca Bitcoin ile işlem yapılabiliyor. Yakında Litecoin ve Ether’in de eklenmesi planlanıyor.

Bankanın yüzde 99.95’i Devlet Mülkiyet Komitesi’ne ait ve bu kurum, 2018’den beri White Bird ile ortaklık yapıyor.

1922’de kurulan köklü bir banka olan Belarusbank’ın bünyesinde 2018 itibari ile 20 bin 675 kişi çalışıyordu.

Bankaların kripto para yarışı

Son dönemde bankacılık kurumları, daha önce hiç olmadığı kadar Bitcoin ve kripto paralarla ilgileniyor. Geçtiğimiz haftalarda yine devlete ait olan Singapur’un en büyük bireysel ve ticari bankası DBS, itibari para ile kripto para alınabilen bir borsa açacağını duyurmuş, ilk etapta ise Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve XRP’nin listeleneceğini bildirmişti. Kasım ayının başında da büyük Rus bankası Gazprombank’ın İsviçre kolu, Bitcoin alım-satım ve saklama hizmeti onayı aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl