Ripple kurucu ortağı: Bitcoin için proof-of-work’ten vazgeçilmeli

chris-larsen-ripple

Bitcoin madenciliğinin hava kirliliğine yol açtığına yönelik tartışmalara Ripple kurucu ortağı Chris Larsen de katıldı. Larsen, en büyük kripto paranın, Ethereum gibi ‘iş kanıtı’ndan ‘hisse kanıtı’na geçmesi gerektiğini söyledi.

Medium’daki bir blog yazısında 22 Nisan’ın Dünya Günü olarak kutlanmasına atıfta bulunarak bir yazı yazan Larsen, Bitcoin topluluğunun artık Proof of Work’ten, Proof of Stake’e geçmesi gerektiğini söyledi. İklim değişikliği ve özellikle çevre kirliliğinin ekonomiler ve toplumlar için tartışılması gereken en önemli konu olduğunu belirten Larsen, “Bu sadece yenilenebilir enerjiye geçmekle olmaz. Boşa harcanan, gereksiz enerjinin de azaltılması gerekir” dedi.

“Madencileri ve borsaları PoW’dan uzaklaşmaya teşvik edelim”

Kripto paraların her geçen dün daha fazla insana ulaştığını ve her şeyin daha kapsayıcı ve eşit bir finansal sistem için yapıldığını belirten Ripple kurucu ortağı Bitcoin’in ise eski tarz PoW teknolojisinde kaldığını söyledi:

“Birçok kripto para birimi artık az enerji harcayacak teknoloji ile ortaya çıkıyor. Ancak Bitcoin gibi erken protokoller, işlemleri doğrulamak için hala Proof-of-Work (PoW) teknolojisini kullanıyor. Bu da çok büyük bir karbon emisyonuna sebep oluyor. Haydi şimdi, Başlıca madenciler, borsalar ve çekirdek geliştiriciler gibi Bitcoin kodunu oluşturanları PoW’dan uzaklaşmayı düşünmeye teşvik edelim.”

Hatırlanacağı üzere daha önce Bill Gates ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da, Bitcoin’in çevreye zarar verdiğini söylemişler ve sistemi eleştirmişlerdi.

Bitcoin topluluğu iddiaları reddediyor

Son dönemde Bitcoin’e karşı gelen bu eleştiriler ise Bitcoin topluluğu tarafından reddediliyor. Özellikle Bitcoin yatırımları bulunan ğnlü ARK Invest ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin ödeme şirketi Square, konuyla ilgili ortak bir rapor yayınladılar.

Raporda Bitcoin’in yenilenebilir enerji kullanımında öncü olduğu ve madenciliğin de özellikle güneş panelleriyle çok daha fazla güç elde edilerek yapılmaya başlandığı belirtilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl