Nouriel Roubini: Bitcoin’de manipülasyon tekrar iş başında

'Kriz kahini' olarak tanınan ünlü ABD'li ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin'deki son yükselişi Tether manipülasyonuna bağladı.

Bitcoin, önceki gün, yüzde 10’un üzerinde bir artış kaydederek 7523 dolara kadar çıkmıştı. Bitcoin‘le birlikte altcoin’lerde de hareketlilikler görüldü.

Bununla birlikte ‘kriz kahini’ olarak tanınan Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin’in bu sert hareketinin bir manipülasyon olduğu görüşünde. Roubini, “Bitcoin herhangi bir habere dayanmaksızın yaklaşık 30 dakika içinde yüzde 10 büyüyor. Yani açıklama yalnızca fiyat manipülasyonu. Tether kısa bir süre önce 200 milyon dolar daha sahte para bastığından ve BTC’yi manipüle ettiğinin kanıtlanmasından bu yana, manipülasyon yeniden iş başında.” yorumunu yaptı.

Roubini’nin bahsettiği, Tether’in Bitcoin fiyatlarını manipüle ettiği iddiası, geçtiğimiz ay yayınlanan bir araştırmayla ifade edilmişti. Teksas Üniversitesi’nden John M. Griffin ve Amin Shams tarafından yapılan araştırmada, 20 bin dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Aralık 2017’de Bitcoin‘in fiyat artışının yarısının bariz bir biçimde Tether ve Tether’i çıkaran Bitfinex‘ten kaynaklandığı söyleniyor.

Makalenin özet bölümünde, “Blockchain verilerini analiz etmek için algoritmalar kullanarak, Tether ile yapılan satın alımların piyasadaki düşüşleri takiben zamanlandığını ve Bitcoin fiyatlarında büyük artışlarla sonuçlandığını görüyoruz.” denilmiş, devamında ise yoğun Tether işlemlerinin Bitcoin’in meteorik artışının yüzde 50’si, diğer kripto paraların yükselişinin ise yüzde 64’ü ile ilişkili olduğu ifade edilmişti.

→ BARRY SILBERT: BITCOIN YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl