Russell’ın hikayesi: Tüm birikimlerini kripto paralarda kaybetti

Ocak ayından bu yana yaklaşık 400 milyar dolar, kripto para piyasasından silindi. Sean Russell'ın birikimleri de onların arasındaydı.

CNN Money’de yer alan habere göre Russell, çok az piyasa deneyimine sahipti ve 2017 yılının Kasım ayında Bitcoin‘e 120,000 dolar yatırdığında biraz yatırım deneyimi yaşadı. Yatırdığı miktar, birkaç ay içinde 500,000 dolar olduğunda şaşkına döndü.

Russell, “Bir sabah uyandım ve Bitcoin’in yaklaşık 15,600 dolar olduğunu gördüm. Hep hayalini kurduğum tatilleri düşünüyordum.” diyor.

Fakat Birleşik Krallık’ta bir emlak geliştiricisi olarak çalışan, ev alıp restore eden Russell’ın rüyası uzun sürmedi. Bitcoin’in fiyatı, çakılmadan önce Aralık ayında 20,000 doları aştı. Şimdi 6,300 dolardan işlem görüyor.

Russell, Bitcoin’deki parasını, Bitcoin Cash, Ethereum ve Ripple dahil olmak üzere diğer kripto paralara kaydırarak kayıplarını azaltmaya çalıştı. Ama bu işe yaramadı ve hatta daha kötü bir sonuç doğurdu. Russell, ilk yatırımından bu yana kayıplarının yüzde 96’ya ulaştığını söylüyor.

Russell, “Yıkıcı, oldukça travmatik, gerçekten. İflas eden milyarderlerle ilgili haberler görüyor ve ‘bu nasıl olabiliyor?’ diye kendime soruyordum. Bu miktardaki parayı nasıl kaybediyorlar? Ve şimdi ben de bu pozisyondayım.” diyor.

Fakat o yalnız değil.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nde Blockchain ve kripto para araştırmaları yapan Michel Rauchs, 2017 yılındaki patlayıcı yükselişle birlikte kripto para piyasasına birçok tecrübesiz yatırımcının dahil olduğunu söyledi.

Rauchs, “Bireysel yatırımcılar, öğrenciler, ev hanımları, hatta büyükanneler bile bu coşku ile piyasaya çekildi. Medya bunun hayatlarının fırsatı olduğunu yazdı. Zirveden satın aldılar ve şimdi ağır kayıplarla karşı karşıyalar.” yorumunu yaptı.

University College Londan’dan davranışsal iktisatçı Benedetto De Martino, “Açıkça gördüğümüz çılgınlık ve Bitcoin fiyatındaki oynaklık … ekonomik tarihimizde tekrar tekrar ortayan çıkan birçok finansal balonu andırıyor.” ifadelerini kullandı.

Son aylarda kripto para yatırımcılarını yakalayan ateş söndü. JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon ve Berkshire Hathaway’den Warren Buffett, yatırımcıları Bitcoin’den uzak durmaları konusunda uyardı.

Geçtiğimiz hafta Business Insider, yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs’ın bir kripto para ticaret masası açma planlarını ertelediğini bildirdikten iki gün sonra Bitcoin fiyatları yüzde 20’den daha fazla düşüş gösterdi.

Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) son birkaç ayda sayısız Bitcoin ETF başvurusunu reddetti.

Kripto para ticaret platformu London Block Exchange’in CEO’su Benjamin Dives, “Piyasalar döngüseldir ve sofistike yatırımcılar için hala çok fırsat var.” diyor.

Russell, ilk yatırımını yapmadan önce yıllarca Bitcoin’i takip etti ve Blockchain’i araştırdı. Öğrenme sürecinin bir cinayet gizeminin komplosunu çözmek gibi olduğunu söyledi.

Kayıplarına rağmen kendini adayan bir yatırımcı olarak kalıyor.

Russell, “Bir şeyle ilgili umutlu olmak zorundayım. Zihnimi meşgul etmeye ihtiyacım var, çünkü sadece kaybettiğim paraya odaklandığım zaman zihinsel ve duygusal olarak mahvoluyorum.” şeklinde konuşuyor.

→ OKEX’İN KURUCUSU POLİS TARAFINDAN GÖZALTINA ALINDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Aslan Cevapla

    Neden aermayesini hemen çekmedi ki? Üzücü.