Rusya internetin fişini çekecek: Bitcoin endişesi

Rusya'da internetin fişinin dışarıdan gelecek bir saldırı sonucunda ülke içindeki internet altyapısının nasıl çalışacağını görmek amacıyla kısa bir süreliğine çekilmesi planlanıyor. Deney sırasında yurt dışıyla Bitcoin alışverişi de mümkün olmayacak.

BBC Türkçe’nin ZDNet ve Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting’den (RBK) aktardığı habere göre hükümeti 2018 yılında onaylanan bir yasa tasarısı kapsamında bir deney yapacak.

2018 yılının Aralık ayında parlamentoya sunulan yasa tasarısı kapsamında Rusya’nın dijital anlamda dünyanın geri kalanıyla bağlantısının kesilmesi halinde internet altyapısı Runet’in nasıl çalıştığının görülmesi hedefliyor.

Ülke, bu testten alınacak sonuçlara göre Dijital Ekonomi Ulusal Programı adındaki yasa tasarısıyla alakalı geri dönüşler elde edecek ve tasarıda değişiklik yapabilecek.

 

Tarih net değil

İnternet deneyinin ne zaman yapılacağı bilinmiyor. Bununla birlikte 1 Nisan 2019 tarihinden önce hayata geçirilmesi bekleniyor.

Karar Ocak’ta alındı

İnternet bağlantısının kısa bir süreliğine kesilmesi kararının Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’in kurucularından Natalya Kaspersky’ın da katıldığı Enformasyon Güvenliği Çalışma Grubu’nun Ocak ayının sonunda yaptığı bir toplantıda alındığı ifade ediliyor.

İnternet trafiği zarar görebilir

İlgili haberde internet sağlayıcıların yasanın amaçlarına katılıyor olsalar da teknik açıdan deneyin Rusya’nın internet trafiğine ciddi zarar verebileceği görüşünde oldukları kaydediliyor.

Bu proje üzerinde yıllardır çalışan Rus hükümeti, 2020 itibari ile bütün internet trafiğinin yüzde 95’inin yerel olarak yönetilmesinin sağlanmasını amaçlıyor.

Konuyla alakalı tasarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onay almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bitcoin transferi mümkün olmayacak

Yapılacak bu deney sırasında Rusya’daki kullanıcılar, yurt içi haricinde internet bağlantısı olmayacağından dolayı ülke dışına Bitcoin transferi gerçekleştiremeyecek ve yine dışarıdan Bitcoin alamayacaklar. Bunun ne gibi sonuçlar doğuracağı merakla bekleniyor. Rus vatandaşlar, şimdiden endişe etmeye başladı.

Zimbabve örneği

Ocak ayında bildirdiğimiz gibi Bitcoin, baskıcı hükümetin internetin fişini çekmesinden dolayı Zimbabve sınırları içerisinde kullanılamaz hale gelmişti. Uzun süreden beri devam eden ekonomik kriz nedeniyle kripto paralara yönelen bazı vatandaşlar, yaşanan bu durumdan hoşnutsuzluklarını dile getirmişlerdi.

Bir çözüm var

Bitcoin’in kullanımı sadece internet tümden kapatıldığında engellenebiliyor. Bununla birlikte yakın tarihte kullanılmaya başlanması beklenen bir çözüm, internet kapatılsa dahi Bitcoin transferini mümkün kılacak. Blockchain teknolojisi şirketi Blockstream tarafından üretilen çözüm, uydu aracılığıyla Bitcoin transferine olanak sağlıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun

1 comment

  1. İsmail Babacan Cevapla

    bitcoin uydu üzerinden gönderiliyordu artık radyo frekansı üzerinden de gönderilebiliyor..şuan için internet önemli transferlerde ama gelecekte bunun hiçbir önemi olmayacak..