Tartışma yaratan Bitcoin düzenlemesi: “Bildirmezseniz yüzde 30’unu alırız”

Rus maliye bakanlığı, kripto paralarını bildirmeyen kişilere büyük cezaların verilmesini sağlayan bir dizi önlem paketi sunmaya hazırlanıyor.

Rusya’nın kripto paralarla ilgili bir uzlaşma arayışı yoğun şekilde devam ediyor. Bir dönem dijital paralara olumlu yaklaşan ancak daha sonra suç sayan Rusya’nın bu politikasında yeni bir evreye gelindi. Ülkenin maliye bakanlığı son olarak, kripto paralarını bildirmeyen kişilere büyük cezaların verilmesini sağlayan bir dizi önlem paketi sunmaya hazırlanıyor.

1 Ocak 2021’de tamamen hayata geçecek

Bakanlık bu konu hakkında kanun yapıcılar ile kripto para sahibi bazı kişilerle bir araya gelecek ve yeni yasa taslağı üzerinde görüşmelerde bulunacak. Rusya’nın ilk kripto para kanunun 1 Ocak 2021 itibariyle tamamen hayata geçmesi bekleniyor.

Kripto para yatırımları bildirilmezse çok sert cezalar uygulanacak

Rus medyasından Kommersant’ın haberine göre; yeni kanun kripto paraların ne olduğunu anlatmaktan çok öteye gidecek ve ağır cezalar içerecek. Kanun teklifiyle ilgili dosyaları gördüğünü iddia eden Kommersant, kripto para yatırımı yapan kişilerin gerekli bildirimleri kurumlara yapmaması halinde çok sert cezaların uygulanacağının bilgisini verdi.

1300 dolardan daha fazla gelir elde eden bildirmeli

Yeni teklife göre yıllık 1300 dolardan fazla elde eden yatırımcılar rakamları mutlaka vergi otoritelerine bildirmek zorunda olacaklar. Kripto para sahibi kişiler de işlem geçmişlerindeki son 1 yıllık dökümü ve kripto varlık bakiyelerini yine otoritelere bildirmekle yükümlüler.

Kişilerin bu yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda ise 650 dolardan, o kişinin toplam kripto varlığının yüzde 30’luk bölümüne kadar bir para cezası verilebilecek. Yani Rus devleti kişinin kripto varlığının 3’te 1’e yakın kısmına el koyma hakkına sahip olacak.

Öte yandan Bryan Cave Leighton Paisner (Rusya) hukuk firmasında bir vergi avukatına göre, değişikliklerin kabul edilmesi halinde ilk dökümlerin mevcut mali yıl (2020) için 30 Nisan 2021’e kadar sunulması gerekecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl