Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Rusya, uzun vadede en büyük Bitcoin pazarına dönüşebilir

CoinTelegraph’ta yayınlanan habere göre, hükümet Bitcoin madenciliğini teşvik etmeyi sürdürdüğü ve dijital para birimleri piyasasını düzenlemeye doğru ilerlediği için Rusya, bir sonraki büyük Bitcoin pazarına dönüşebilir. Rusya’nın planı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta ülkede “CryptoRuble” adında devletin kontrolü altında olacak yeni bir dijital para biriminin piyasa sürülmesini onaylamıştı. Haberleşme Bakanı Nikolay Nikiforov da bunu doğrulamıştı. Birkaç analist, CryptoRuble‘nin piyasa sürülmesi sonrası muhtemelen Bitcoin ve diğer dijital para birimleri üzerinde ülke çapında bir yasak geleceğine ilişkin spekülasyon yaptı. Ancak...

CoinTelegraph’ta yayınlanan habere göre, hükümet Bitcoin madenciliğini teşvik etmeyi sürdürdüğü ve dijital para birimleri piyasasını düzenlemeye doğru ilerlediği için Rusya, bir sonraki büyük Bitcoin pazarına dönüşebilir.

Rusya’nın planı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz hafta ülkede “CryptoRuble” adında devletin kontrolü altında olacak yeni bir dijital para biriminin piyasa sürülmesini onaylamıştı. Haberleşme Bakanı Nikolay Nikiforov da bunu doğrulamıştı.

Birkaç analist, CryptoRuble‘nin piyasa sürülmesi sonrası muhtemelen Bitcoin ve diğer dijital para birimleri üzerinde ülke çapında bir yasak geleceğine ilişkin spekülasyon yaptı. Ancak Putin böyle düşünmüyor ve Rus merkez bankası, Bitcoin’i ve diğer dijital para birimlerini yasaklamayı değil düzenlemeyi planlıyor.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada Putin; ABD, Japonya, Güney Kore gibi ülkelere benzer şekilde dijital para birimleri faaliyetlerini denetlemek için düzenleyici çerçevelere ihtiyaç olduğunu ifade etti. Putin şunları söyledi:

“Bilindiği gibi birçok ülke dijital para birimlerini düzenlemenin yollarını arıyor. Bizim de bu alandaki ilişkileri doğru bir şekilde kodlayarak vatandaşların, işletmelerin ve devletin çıkarlarını güven çerçevesi içerisinde koruyacak, bununla birlikte yenilikçi finansal araçların kullanımı için yasal garantiler sağlayacak düzenleyici ortama ihtiyacımız var.”

Dolayısıyla Rusya, kontrolün ölçüsünü kaçırmamak için Bitcoin ve dijital para birimlerinin doğrudan yasaklanması yerine düzenlenmesine dikkat çekiyor. Rusya dijital para birimlerini yasaklarsa çoğu ticari faaliyet, OTC pazarlara ve P2P platformlarına geçecek. Rus hükümeti, KYC ve AML sistemleri ile donatılmış ticaret platformlarıyla Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerinin yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasının önüne geçebilir.

Öte yandan Çin hükümeti de geçtiğimiz günlerde dijital para birimi borsaları için ulusal bir lisans programı hazırlamayı planladıklarını ima eden bir bildiri yayınladı.

Madenciliği teşvik

Eylül ayında Rusya’nın Leningrad bölgesinin valisi olan Alexander Drozdenko, Bitcoin madencilerini teşvik edici birtakım planları olduğunu açıklamıştı.

Yerel haber kaynaklarının bildirdiğine göre vali, ucuz enerji ihtiyacını karşılayabileceğini düşünerek madencileri eski nükleer enerji santrali bölgelerine tesis kurmaya davet etti.

Rusya’dan yukarıda sayılanlar gibi sık sık Bitcoin ve dijital para birimleri konusunda olumlu haberler geliyor. Rus hükümeti, beklenildiği gibi dijital para birimlerine olan bu desteğini sürdürürse Rusya uzun vadede büyük bir Bitcoin pazarına dönüşebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl