Bitcoin devler liginde: İşte Bitcoin sahibi 12 milyarder

Bitcoin’e yatırım yapan insan sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Milyarderler arasında da hem kripto para birimlerine artan bir ilgi hem de yatırımcı sayısı bakımından bir büyüme var.

Şu anda bir şekilde kişisel olarak kripto para sahibi olduğunu bildiğimiz milyarder sayısı iki elin parmaklarını geçmese de sektörün artan popülerliği ile kripto paraların büyük servet sahiplerinde de tabanını genişletmesi mümkün.

Elon Musk (Serveti: 24.6 milyar dolar)


Ünlü teknoloji girişimcisi Elon Musk, kripto paralara meraklı bir isim. Zaman zaman Dogecoin ile ilgili yaptığı şakalarla gündeme gelen Musk, uzun zamandır bir arkadaşı tarafından kendisine verilen BTC’leri saklıyor. Musk’ın şu anda kişisel olarak 0.25 BTC tuttuğu biliniyor. Bunların değeri, bugünkü fiyatlarla 2300 dolar.

Paul Tudor Jones (Serveti: 5.1 milyar dolar)Henüz yakın zaman kadar Wall Street’in kıdemli isimlerinden Paul Tudor Jones’un kripto paralara yatırım yaptığı bilinmiyordu. Jones, geçtiğimiz haftalarda CNBC’ye verdiği bir röportajda Bitcoin’e yatırım yaptığını açık etmişti. Jones’un sözlerine göre varlığının yüzde 1-2’si Bitcoin’de bulunuyor. Ayrıca Jones, Bitcoin’in enflasyon karşı bir hedge olduğunu savunuyor.

Jack Dorsey (Serveti: 4.7 milyar dolar)Twitter ve Square şirketlerinin CEO’su olan Jack Dorsey, en ünlü Bitcoin destekçilerinden biri. Uzun yıllardır Bitcoin’i yakından izleyen Dorsey, geçtiğimiz sene her hafta belirli bir miktar Bitcoin alımı yaptığını açıklamıştı. Bununla yetinmeyen Dorsey, Square şirketi bünyesinde de sadece Bitcoin için geliştirme yapan 6-7 çalışan barındırıyor. Dorsey, ne kadar Bitcoin sahibi olduğunu açık etmese de bu soruyu “yeteri kadar” şeklinde yanıtlandırmıştı.

Mark Cuban (Serveti: 4.3 milyar dolar)NBA ekibi Dallas Mavericks’in sahibi olan ünlü yatırımcı Mark Cuban, aslında Bitcoin’i çok sevmiyor. Cuban, daha önce yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’den ziyade muz almayı tercih edeceğini söylemişti. Cuban’ın sadece 130 dolarlık BTC’si var.

Micree Zhan (Serveti: 3.2 milyar dolar)Micree Zhan, Çin merkezli kripto para madenciliği devi Bitmain’in kurucu ortağı. Zhan, Jihan Wu ile beraber Bitmain’i kurduğunda yıl 2013’tü ve Bitcoin’in fiyatı da bugünkü seviyeyle karşılaştırılamayacak kadar düşüktü. Zhan’ın ne kadar Bitcoin’i bulunduğu bilinmiyor ancak kayda değer miktarda tuttuğu tahmin ediliyor.

Jihan Wu (Serveti: 1.8 milyar dolar)Jihan Wu, Çin merkezli kripto para madenciliği ekipmanları üreticisi Bitmain’in kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı. Zhan ile birlikte 2013 yılında kurduğu şirket, bugün madencilik sektörüne bütünüyle hakim durumda. Bitmain’in yaklaşık yüzde 20 hissesini elinde bulunduran Wu’nun büyük miktarda Bitcoin tuttuğu belirtiliyor.

Changpeng Zhao (Serveti: 2.6 milyar dolar)Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su ve kurucu ortağı olan Changpeng Zhao, söylediğine göre, varlıklarının tamamını kripto paralarda tutuyor. Zhao, bir defasında çoğunlukla Bitcoin ve Binance Coin sahibi olduğunu ifade etmişti. Zhao’nun Bitcoin’e yatırım yapmaya başlama hikayesi de ilgi çekici. Binance CEO’su 2013 yılında BTCC Bitcoin borsasının kurucusu Bobby Lee ile Şangay’da poker oynarken bir tavsiye aldı. Lee, ona portföyünün yüzde 10’uyla Bitcoin almasını söylemişti. Kısa süre sonra Zhao, evini 1 milyon dolara satarak Bitcoin’e yatırdı. O dönem Bitcoin 600 dolardan işlem görüyordu. Bu nedenle, Zhao’nun en az 1667 BTC sahibi olduğu söylenebilir.

Winklevoss İkizleri (Toplam servetleri: 1.8 milyar dolar)Winklevoss İkizleri’nin kripto para alanına giriş hikayesi de çarpıcı. Winklevoss’lar, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e karşı açtıkları yasal savaşı kazanmalarının ardından elde ettikleri parayı Bitcoin’e yatırarak işe başladılar. Sonra da ABD merkezli kripto para borsası Gemini’yi kurdular. İkizlerin dolaşımdaki tüm BTC’lerin yüzde 1’ine sahip oldukları tahmin ediliyor.

Brian Armstrong (Serveti: 1.8 milyar dolar)


Coinbase CEO'su Brian Armstrong
Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’in kurucusu Brian Armstrong, Bitcoin ile erken tanışan isimlerden. Coinbase’i 2012 yılında kurduğunda Bitcoin sadece 10 dolar değerindeydi. Daha önce Bitcoin’den çok Ethereum sahibi olduğunu ifade eden Armstrong’un ne kadar BTC’si bulunduğu bilinmiyor.

Tim Draper (Serveti: 1 milyar dolar)Tim Draper, “Silikon Vadisi Efsanesi” olarak anılan bir risk sermayedarı. Yıllardır internet girişimlerine yaptığı yatırımlarla biliniyor. Büyük bir Bitcoin destekçisi olan Draper, 2014 yılında 30 binden fazla BTC satın almıştı. Bazı altcoin’lere ve Blockchain şirketlerine de yatırımlarda bulunan Draper, sektörde kişisel olarak en çok BTC sahibi olanlardan biri.

Chamath Palihapitiya (Serveti: 1 milyar dolar)Bir girişim sermayesi şirketi olan Social Capital’in kurucusu Chamath Palihapitiya, Facebook’un eski üst düzey yöneticilerinden. Bitcoin’e 2013 gibi erken bir zamanda yatırım yaptı. Onun yatırım yaptığı dönemde Bitcoin 80 dolardı. Palihapitiya, o sıralarda dolaşımdaki Bitcoin’lerin yaklaşık yüzde 5’ine sahip olduğunu ifade etmişti.

Michael Novogratz (Serveti: 1 milyar dolar)


Kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital’in CEO’su olan Michael Novogratz, kripto para piyasasında uzun yıllardır yer alıyor. Yüz milyonlarca dolarlık kripto para fonlarını yöneten Novogratz’ın kişisel olarak da binlerce BTC’si bulunduğu biliniyor. Geçen ay CNBC’ye verdiği bir röportajda son zamanlarda BTC’lerine eklemeler yaptığını dile getirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl