Kripto para madenciliği Sakarya Üniversitesi’nde tüm sistemi alt üst etti

Sakarya Üniversitesi'nin sunucuları üzerinden kripto para madenciliği yapan bir kişi veya grup, 90 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversitenin tüm sistemini alt üst etti.

Kayıtlı 90 bin öğrencinin eğitim gördüğü Sakarya Üniversitesi’nde öğrenciler, 3 aydır ders notlarını ve bilgi e-postalarını kontrol ettikleri sistemde yaşanan yavaşlık ve arızadan şikayetçiydi.

Bu şikayetler üzerine yapılan araştırmanın ardından okulan sistemlerinin bulunduğu sunucu üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı tespit edildi.

Gazete Habertürk’te yer alan habere göre, kripto para madenciliği için üniversitenin ana sunucusunun yanı sıra çok sayıda laboratuvar ve ortak kullanım alanlarında bulunan bilgisayarlar da sisteme dahildi.

Sakarya Üniversitesi yetkilileri konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı ancak soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Daha önce uzaktan eğitim sınavına giren birçok öğrencinin sınavının yarıda kalması gibi birçok problemle karşı karşıya gelindiği, bu problemlerin siber saldırı olarak değerlendirildiği bildirildi.

Teknokent’te güç kaynağı arızalandı

Bu arada Sakarya Üniversitesi’ne bağlı Teknokent’te bir şirketin uzun bir süredir kripto para madenciliği yaptığı ve bu nedenle Teknokent’te bulunan şirketler için hazırlanan kesintisiz güç kaynağının arıza yaptığı öne sürüldü.

Kapasitenin üzerinde güç çekilmesinden dolayı arızalanan güç kaynağında parça değişikliğine gidildiği belirtilirken kripto para madenciliği yapan şirket hakkında soruşturma başlatılmadığı iddia edildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl