Bitcoin’lerinizin güvenliğinden 3 adımda emin olun

130 milyon dolarlık kripto paraya olan erişimin kaybedildiği QuadrigaCX olayı, kripto paraların saklanmasıyla ilgili önemli dersler alınması konusunda oldukça önemli.

Son birkaç hafta boyunca, dünya, kripto para borsası QuadrigaCX’i konuştu. Kurucusu beklenmedik şekilde hayatını kaybeden QuadrigaCX, bu olaydan sonra soğuk cüzdanlardaki kripto para varlıklarının büyük bölümüne erişimi kaybetti. Kurucu Cotten’in fonları ve coin’leri idare etme konusunda tek yetkili olduğu ve şifreyi ondan başka kimsenin bilmediği bildirildi. Onun onayı olmadan, borsadaki hiç kimse kripto paralara erişim sağlayamazdı.

QuadrigaCX, ulaşılamayan cüzdanlardan dolayı şu anda müşterilerine yaklaşık 130 milyon dolar borçlu. Bu borç nedeniyle borsa ekibi oldukça zor bir durumda. Bu durum, ilgili taraflar için üzücü ve karmaşık olsa da, kripto paraların saklanmasıyla ilgili önemli dersler alınması konusunda oldukça önemli.

1) Kendi kripto paranızı kendiniz saklayın

Blockchain teknolojisinin devrim niteliğinde olmasının tek nedeni merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmasıdır. Bu özellik, gizliliği ihlal edebilecek herhangi bir merkezi kurumu ortadan kaldırarak güvenlik sağlar. Kripto paraları borsaların cüzdanında tutmak, merkeziyetsiz sistemin bütün amacını boşa çıkardı. Eğer borsa gizliliği ihlal ediyorsa, donmuşsa ya da QuadrigaCX’in durumundaki gibi borsaya erişim sağlanamıyorsa, çoğu zaman dijital varlıklarınıza elveda diyebilirsiniz.

Borsalar üzerinden aldığınız varlıklarınızı güvende tutmak için kendi özel cüzdanınıza aktarın. Borsa cüzdanları kullanışlı olabilir ancak güvenlik için çok yüksek bir maliyetle gelirler.

2) Parolalarınızı çevrimiçi ortamda saklamayın

“Parolalarınızı bir yere yazmayın” internet kadar eski bir öneridir, ancak parolanızı bilgisayarınızdaki bir dosyada ya da bulutta saklamak da aynı derecede tehlikelidir. Şifreleri yönetmeye yönelik birçok strateji gördüm ve tek bir mükemmel çözüm yok.

Parolalarınızı parçalara ayırmak iyi bir yöntem olabilir, ancak bu durumda bile parolalarınızın ayrı bölümlerini ayrı ortamlarda tutmalısınız. Mesela, parolanızın bir yarısı bir kitabın içinde saklanırken diğer yarısı da elektronik bir tabloda, diğer bilgilerle beraber bulunuyor olabilir.

3) Parolalarınızı yanınızda taşımayın

Parolalarınızın parçaları kağıt ya da not defteri gibi fiziksel bir ortama kaydedilmişse, çelik kasa ya da güvenli banka hesaplarında da kayıtlı olmasına dikkat edin. Parolalarınızı fiziksel ortamda tutmak sizi siber suçlulardan korurken, soygun gibi fiziksel tehditlere karşı daha savunmasız bırakabilir.

Fiziksel şifrenizi kişisel ortamınızdan uzak güvenli bir yerde saklayarak, çevrimiçi ve fiziksel riskleri en aza indirin.

ICOBox’tan Dima Zaitsev, şunları söylüyor:

“QuadrigaCX’in durumu, kripto para topluluğundaki herkesin güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesine neden olmalı. Eğer borsa müşterisiyseniz, en yakın zamanda varlıklarınızı özel bir cüzdana aktarın. Eğer borsaysanız, güvenlik protokollerinizi ve acil durum planlarınızı yeniden ele alın ve revize edin.”

Herhangi bir yerde yazılı olmayan iyi tasarlanmış parolanızı aklınızda tutmanız, günlük kripto para kullanıcısı için en iyi çözüm olabilir. Ancak, QuadrigaCX örneğinde gördüğümüz gibi diğer insanların parası da işin içindeyse bu yöntem kesmez. Tavsiyemiz, kim olursanız olun, kendi çok yönlü güvenlik stratejinizi geliştirmeye biraz zaman ayırın.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl