‘Kripto para piyasasında panik iyice gün yüzüne çıktı’

Kripto para piyasasındaki son durumu değerlendiren Samson Mow "Geçen yıl para kazananların aksine insanlar, daha ürkek hissediyorlar. Şimdi panik iyice gün yüzüne çıktı." dedi.

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre Bitcoin, yüzde 6 düşüşle Haziran ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi ve 5 bin 887 dolara ulaştı.

Ethereum, yüzde 13’le ciddi bir kayıp yaşadı. Diğer kripto paralarda son 24 saatte önemli oranda değer kaybetti.

Ocak ayında yaklaşık 835 milyar dolar seviyesinde olan kripto para piyasasının şimdiki değeri 193 milyar dolar.

Son gelişmeleri değerlendiren Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, “Kripto paraların çoğu çok uzun bir süredir aşırı değerlendi. Bu hareketi belirli bir faktöre bağlamak zor ama geçen yıl para kazananların aksine insanlar, daha ürkek hissediyorlar. Şimdi panik iyice gün yüzüne çıktı.” dedi.

Kripto paralar, Temmuz ayında SEC tarafından onaylanan bir Bitcoin ETF’sinin piyasaya yeni yatırımcı akını getireceği umuduyla yukarı yönlü hareket ederken ABD’li regülatörlerin başvurular için karar açıklamasının ardından düşüşe geçti.

Kripto para veri analizi şirketi olan CoinFi’nin CEO’su Timothy Tam ise sektörün son durumu konusunda şöyle konuştu:

“Bugün piyasadaki büyük hikaye, Ethereum’un devasa cansızlığıdır. Bitcoin, Ethereum’a karşı nispeten iyi bir performans gösterdi ama ABD doları karşısında hala oldukça zayıf.

Ether geçen yılki ralli sırasında zirvedeyken kripto para piyasasının yüzde 32’sini oluşturuyordu. Buna karşın Bitcoin yüzde 39’luk bir paya sahipti. Bitcoin’in piyasa payı şu anda 54’ken Ether’de bu oran yaklaşık yüzde 14.

Tam, sözlerinin devamında, “Tuttukları kripto paralar değer kaybettikçe önemli miktarda para biriktiren ICO’lar bu durumda gerçekten çok etkileniyor” ifadelerini kullandı.

Bitcoin yaklaşık yüzde 26 oranında düşerken Ether bu ay yüzde 40 geriledi.

Bir blockchain şirketi olan Kenetic’in Pazarlama Uzmanı James Quinn, “Türkiye’nin döviz kriziyle tetiklenen son küresel piyasa türbülansının kripto para piyasasını etkilemesi olası değil.” dedi.

Quinn, Hong Kong’dan katıldığı bir röportajda “Tarihsel olarak kripto paralar ve diğer varlık sınıfları arasındaki korelasyonlar son derece düşük olmuştur. Bu, insanların ilgi göstermesinin ve bu alanda katılım sağlamasının da nedenlerinden biridir.” ifadelerini kullandı.

Yine de, Bitcoin’in küresel piyasalardaki çalkantıya bir sığınak sağlamasını bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.

→ NESTLE BLOCKCHAİN’İ TEST EDİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl