Yeni veriler sızdırıldı: Mt. Gox’tan borsada 312 milyon dolarlık Bitcoin satışı

Sızdırılan yeni dökümanlarla iflas etmiş Bitcoin borsası Mt. Gox'a ait Bitcoin'lerin doğrudan bir borsa aracılığıyla spot piyasada satıldığı öne sürülüyor.

Sızdırılan yeni banka dökümanlarıyla iflas etmiş olan Bitcoin borsası Mt. Gox’a ait Bitcoin’lerin Japonya merkezli BitPoint borsası aracılığıyla şüphelenildiği gibi spot piyasada satıldığı öne sürülüyor.

Mt. Gox alacaklılarını desteklemek amacıyla oluşturulan Goxdox sitesinin yayınladığı banka dökümanlarında BitPoint’ten Mt. Gox kayyumu Nobuaki Kobayashi’nin hesabına Japon Yeni transferleri gerçekleştirildiği görülüyor. Ödenen toplam miktar ise 34.3 milyar yen, yani 312.5 milyon dolar.

Dökümanlara göre bu miktar, 23 Şubat ve 4 Haziran 2018 tarihleri arasında belirli aralıklarla transfer edildi. Buradan BitPoint’in Kobayashi adına Mt. Gox’a ait Bitcoin ve Bitcoin Cash’leri spot piyasada sattığı sonucuna varılıyor.

Rakamlar, kayyum Kobayashi’nin sattığını açıkladığı miktarlarla da örtüşüyor.

Kobayashi, daha önceki açıklamalarında satışların piyasayı etkilemeyecek şekilde yapıldığını iddia etmişti. Hatta satışların borsalar üzerinden değil açık artırma ya da OTC piyasaları vasıtasıyla gerçekleştirildiği söylenmişti. Ancak ortaya konan yeni veriler, durumun öyle olmadığını gösteriyor.

Kobayashi’nin satışlarının 2017’nin sonlarında ve 2018’in ilk yarısında Bitcoin’in fiyatı üzerinde etki yarattığı belirtiliyor. BitPoint’ten kayyum heyetinin hesabına yapılan para transferi tarihleriyle Bitcoin’in fiyatındaki değişimler arasındaki ilişki bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Mt. Gox, faaliyet gösterdiği yıllarda dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. Borsa, küresel çapta Bitcoin ticaretinin yüzde 80’inden fazlasına hakimdi. 2014 yılında hack’lenmesi, kripto para piyasasında geniş yankı uyandırdı ve Bitcoin’in fiyatının çöküşüne yol açtı.

Haber: CoinDesk

→ HAMAS’A BITCOIN BAĞIŞINDA BINANCE VE COINBASE TRAFİĞİ

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl