Satoshi Nakamoto, 5 Nisan 1975’i niçin doğum tarihi olarak seçti?

Bugün, Bitcoin tutkunlarının bileceği gibi 5 Nisan 2018 ve Satoshi Nakamoto’nun doğum günü. Nakamoto gizemli bir adam ve onun hakkında bildiğimiz tek şey, P2P Vakfı sayfasında onun 43 yaşında olduğunu da gösteren ayrıntılar. P2P Vakfı üzerinde bir profil oluşturabilmek için doğum tarihi bilgisi de bir zorunluluk. Nakamoto’nun doğum günü halka açık değil ancak dünyanın her yerinden insanlar, yaşının ne zaman değiştiğini öğrenmek için her gün sayfasını ziyaret ettiler ve böylece onun 5 Nisan 1975’te doğduğunu belirlediler. 5 Nisan 1975 tarihi,...

Bugün, Bitcoin tutkunlarının bileceği gibi 5 Nisan 2018 ve Satoshi Nakamoto’nun doğum günü. Nakamoto gizemli bir adam ve onun hakkında bildiğimiz tek şey, P2P Vakfı sayfasında onun 43 yaşında olduğunu da gösteren ayrıntılar.

P2P Vakfı üzerinde bir profil oluşturabilmek için doğum tarihi bilgisi de bir zorunluluk. Nakamoto’nun doğum günü halka açık değil ancak dünyanın her yerinden insanlar, yaşının ne zaman değiştiğini öğrenmek için her gün sayfasını ziyaret ettiler ve böylece onun 5 Nisan 1975’te doğduğunu belirlediler.

5 Nisan 1975 tarihi, ABD tarihinde iki önemli olayı yansıtıyor. Satoshi Nakamoto‘nun doğum günü olarak 5 Nisan’ı ve 1975’i seçmiş olması kesinlikle bilinçli bir tercih.

5 Nisan 1933’te ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt, bir kararname imzaladı. Executive Order 6102 adlı kararname, ABD vatandaşlarının altın para, külçe ve sertifika bulundurmasını yasaklayan kanun hükmünde bir kararname. Bu kararnameye göre ABD vatandaşları 25 gün içinde ellerinde bulunan bütün altınları FED’e onsu 20.67$’dan teslim etmek zorundaydı. Bu süre dışında elinde altın bulundurmanın cezası günümüz parasıyla 160 bin dolar ve 10 yıl hapis cezasıydı. Bütün altın toplandıktan kısa bir süre sonra FED altının satış fiyatını 35$ seviyesine çekerek bir nevi halkın elindeki doların değerini %41 devalüe etmiş oldu.

Satoshi Nakamoto’nun doğum gününe tekabül eden bir başka önemli gelişme daha vardı. O da Nakamoto’nun doğduğu yıl olan -özellikle doğum günü olarak seçtiği tarih, gerçek doğum günü değil- 1975’te bu uygulamanın Nixon tarafından kaldırılmasıydı.

Nakamoto, 5 Nisan’ı ve 1975’i doğum tarihi olarak seçerek kripto paraya ilişkin niyetini açıkça ortaya koymaya çalışıyordu. Bu da Bitcoin ile insanların merkezi bir kontrol altında olmayan ve devlet müdahalesine korunaklı bir paraya sahip olmalarını sağlama niyetiydi. Dünyanın Nakamoto’nun bu vizyonuna ulaşıp ulaşamayacağını izlemek ilginç olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl