“Satoshi Nakamoto geri döndü” endişesi Bitcoin fiyatında düşüş yarattı

Bitcoin'in piyasaya çıktığı ilk günden sadece bir ay sonra üretilen BTC'lerin harekete geçmesi tedirginlik yarattı. Bu kişinin Satoshi Nakamoto olabileceği ihtimali nedeniyle bazı yatırımcı ve trader'lar ellerindeki BTC'leri sattı.

satoshi-nakamoto

Bugün 2009 yılının 9 Şubat’ında üretilen 40 BTC, o günden beri ilk defa harekete geçti. Bilindiği gibi Bitcoin piyasaya 3 Ocak 2009’da çıkmıştı. Şubat ayında ise Bitcoin’i, mucidi Satoshi Nakamoto ve yakın çevresi dışında bilen insan sayısı çok azdı!

Bu, transferi gerçekleştiren kişinin ya Satoshi Nakamoto ya da ona yakın biri olduğu anlamına geliyor. İşte bu durum piyasada endişe yarattı, çünkü biliniyor ki Satoshi Nakamoto’nun kontrol ettiği cüzdanlarda tam 1 milyon BTC saklı.

Bazı piyasa katılımcıları, Satosho Nakamoto veya 11 yıl öncesinden gelen bir başka ismin güçlü bir satış yapabileceği endişesinden hareketle ellerindeki BTC’leri sattılar. Bunun sonucunda haber ortaya çıkar çıkmaz Bitcoin’in fiyatı da 9100 dolara kadar düştü. Haberin yayına girdiği dakikalarda bir Bitcoin, 9460 dolardan alınıp satılıyor.

Büyük olasılıkla o değil

Yapılan ilk araştırmalar, 9 Şubat’ta üretilen bu BTC’lerin büyük olasılıkla Satoshi Nakamoto’ya ait olmadığını gösteriyor. Yine de en ufak bir ihtimal, yatırımcı ve trader’ları tedirgin etmeye yetiyor. Bu arada taşınan BTC’lerin bir kısmının Coinbase ve CoinPayments’a aktarıldığı tespit edildi.

O dönemde Bitcoin’in hiçbir değeri yoktu

Bugün hareket eden Bitcoin’lerin oluşturulduğu Şubat 2009 döneminde hiçbir değeri yoktu. Bilindiği üzere, bir yıl sonrasında bile, 22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz, iki pizza için 10,000 BTC ödeme yapmıştı. Bu, Mayıs 2010’da bir BTC’nin değerinin 0.002 dolar olarak değerlendirildiğini gösteriyor. Aynı yılın 5 Ekim’inde BTC için ilk fiyat oluşmuştu ve 1 dolar, 1309.093 BTC’ye karşılık geliyordu. Bu da her bir BTC’nin değerini 0.0007 dolara getiriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl