0.0006 dolarlık satoshi, 2.1 milyon dolara satıldı

Bitcoin'in geçtiğimiz hafta yaşanan 4. ödül yarılanmasının ardından ilk bloktaki ilk satoshi'yi elde eden ViaBTC, bu "epik sat"ı 2.1 milyon dolara sattı.

Bitcoin’de madencilik ödüllerini yarı yarıya azaltan halving üzerinden bir hafta geçerken, ilk bloktan elde edilen ilk satoshi de yaklaşık 2.1 milyon dolar değerde olan 33.3 BTC’ye satıldı. Bitcoin’in en küçük birimi olan 1 satoshi şu anda yaklaşık 0.0065 dolar civarında değerleniyor.

Hatırlanacağı üzere 840.000’inci blokta gerçekleşen halving’de bu bloğu ViaBTC madencilik havuzu bulmuş ve epik sat’ı elde etmişti. CoinEX borsasıyla iş birliğine giden şirket, bu epik sat’ı bu hafta satışa çıkarmıştı. Sadece 1 satoshi olsa da, aslında bundan çok daha değerli olan bu epik sat, dün satıldı. 22 Nisan’da başlayan ve toplamda 34 teklif alan epik sat’ı satın alan kişi ya da kurumla ilgili bilgi ise verilmedi.

33.3 BTC ödenerek satın alınan epik sat için en yüksek ikinci teklif ise 20 BTC’ydi.

Özellikle Ordinals protokolü üzerinden satoshi’lerin üzerine bazı verilerin işlenebildiği biliniyor. “Inscriptions” yani yazıtlar olarak da bilinen bu veriler, bazı satoshi’lerin olması gereken değerinden çok daha fazla ücretlere satılmasını sağlamıştı. Ordinals yaratıcısı olan Casey Rodarmor da, işte bu satoshi’leri kategorilere ayırmıştı.

Yaygın olanlar: Blokların ilk satoshi’si olmayanlar
Yaygın olmayanlar: Her bloktan elde edilen ilk satoshi
Az bulunan-nadir: Her zorluk ayarlamasından sonra çıkarılan ilk bloktan elde edilen ilk satoshi
Epik (destansı): Her halving sonrası çıkarılan ilk bloktan elde edilen ilk satoshi
Efsanevi: Her döngünün ilk satoshi’si
Masalsı (Mitik): Başlangıç (Genesis) blokundan elde edilen ilk Bitcoin’in ilk satoshi’si…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl