Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in mucidi Satoshi’yi soruşturan ünlü gazeteci, yeni bilgiler açıkladı

6 yıl önce yaptığı Satoshi Nakamoto haberiyle çok konuşulan gazeteci Leah McGrath Goodman, katıldığı bir podcast yayınında konu hakkında önemli ayrıntılar açıkladı.

dorian-nakamoto

2014 yılında yaptığı Satoshi Nakamoto haberiyle gündemin baş sırasına oturan ancak 64 yaşındaki Dorian Satoshi Nakamoto’nun, Bitcoin’in gerçek yaratıcısı olan Satoshi’yle hiçbir alakası olmadığı anlaşılınca Newsweek hakkında soruşturma açılmasına sebep olan gazeteciden yeni bir Satoshi açıklaması geldi.

Hatırlanacağı üzere o dönem isim benzerliğinden ötürü medyanın ilgisinin ciddi şekilde üzerinde olduğu Dorian Nakamoto, kimliğini kabul etse de Bitcoin’in yaratılmasında hiçbir katkısı olmadığını belirtmişti.

O dönem haberi yapan ve Wall Street Journal, Fortune ve The Guardian gibi medya organlarında ödüllü haberler yayınlayan Leah McGrath Goodman, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano’nun podcast’ine katıldı ve konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaştığını açıkladı:

“İç Güvenlik Teşkilatı haberimin çıktığı dönemde bir soruşturma açmıştı. Tabii ki o zaman çok fazla e-mail almıştım ama bir grup bana çok özel ve paylaşılabilecek bilgiler göndermişti. Son yaptığım haberle ilgili bir ‘devam hikayesi’ yazmak istiyorum. Bu sadece Dorian’la ilgili kalmayacak. Sadece ona odaklanmak ilgi çekmez. Bunlarla ilgili şu anda konuşmak, bana bilgi veren insanların gizlilik talebine saygı duyduğum için şu anda doğru değil.”

Dorian Nakamoto
Dorian Nakamoto

McGrath Goodman, Bitcoin konusunu 2013 yılında araştırmaya başladı. Gittiği yol onu Kaliforniya’ya, yani Satoshi Nakamoto’nun 1973 yılında adını Dorian Prentice Satoshi Nakamoto’ya çevirdiği yere götürdü. Gazeteci, Nakamoto’nun hem askeri hem de özel sektör şirketleri için bazı projeler üzerinde yıllarca çalışan bir fizikçi ve mühendis olarak çalıştığını tespit etti. Ardından Nakamoto’nun Bitcoin’in yaratıcısı kimliğinden emin olmasa da onun devlete ve bankalara güvenmeyen bir özgürlükçü olduğunu söyleyen aile üyeleriyle röportaj yaptı. Ayrıca, Dorian Nakamoto ve Bitcoin yaratıcısının yazı stillerinde benzer tuhaflıklar da tespit etti.

Goodman, Dorian’ın Kaliforniya’daki evini ziyaret ettiğinde ise Dorian polisi aradı. Polisler geldiğinde Dorian, Goodman’a konuşursa başının belaya gireceğini düşündüğünü bu yüzden polisi aradığını söyledi. Goodman da polise Dorian’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Dorian konuyla ilgili olarak “Artık buna karışmıyorum ve tartışamam. Başkalarına devredildi. Artık sorumlu olanlar onlar. Artık hiçbir bağlantım yok.” demişti.

Pompliano’nun podcast’inde konuyu değerlendiren Goodman, Dorian’ın evine gitmeden önce onunla birçok kez konuştuğunu ve e-mail’lerin çok net olduğunu belirtti:

“Haftalarca e-mail’leştik. Hatta ona, bana Gavin Andersen’in verdiği bir Bitcard’ın olduğu mektup bile göndermiştim. Dolayısıyla röportaj yaparken konunun ne olduğunu biliyordu. Beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey, sonradan, ne konuştuğumuz hakkında fikrinin olmadığını söylemesiydi. Ne hakkında konuştuğumuzu kesinlikle biliyordu. Onu evinde ziyaret etmeden önce, haftalarca konuşmuştuk.”

McGrath Goodman ayrıca, Bitcoin test aşamalarındayken oluşan çökmüş bir dosyanın varlığının da teorisini desteklediğini söylüyor:

“Bitcoin çıkmadan önce, hala deneme aşamasındayıken Hal Finney’le ilgili çökmüş bir dosya vardı. Bir noktada Satoshi, Hal Finney’e, ‘Veriyi bana gönder, ben de hatanın nerede olduğunu bulabilirim belki’ diye bir mesaj göndermişti. Hal’ın dosyayı özel olarak göndermesi gerekirken o herkesin görebildiği bir forum aracılığıyla bunu yapmıştı. Ortaya çıkan IP adresi ise bizi, Dorian’ın Los Angeles’ta yaşadığı mahalleye götürdü.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl