Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

“Satoshi Nakamoto kim?” tartışmasında yeni perde: Yazım tarzı tutarsız!

Bitcoin'in rekor üstüne rekor kırdığı bu dönemde en büyük kripto paranın yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto belki de daha büyük kalabalıklar tarafından tanınmaya ve araştırılmaya başlıyor. Nakamoto'nun kimliği yıllardır belirsiz ve onunla ilgili birçok teori ortaya atıldı. 31 Aralık 2020 tarihli bir çalışma ise Nakamoto'nun İngiliz ve Amerikan İngilizcesi kullanım tarzını tanınmamak için bilerek değiştirdiği iddiasında bulunuyor.

Bitcoin‘in yaratıcısı olan ancak bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğu hala açığa çıkmamış Satoshi Nakamoto’nun yazım dili her zaman birçok teorinin ana konularından bir olmuştur. İngiliz İngilizcesi kullanması ya da yazım dili konusunda kimliği ve yaşadığı yer ile ilgili birçok tahmin yapılır.

Yazım tarzındaki önemli detaylar…

31 Aralık gecesi ise konuyla ilgili olarak ungeared.com adresinde bir çalışma yayınlandı ve Nakamoto’nun gizemine ışık tutulmaya çalışıldı. Çalışmanın adı ise “The Strange Story of Satoshi Nakamoto’s Spelling Choices: Part 1” yani “Satoshi Nakamoto’nun Yazım Seçimlerinin Garip Hikayesi: 1. Bölüm”

Ungeared.com’daki araştırmacılar, Satoshi Nakamoto’nun yazım tarzını, hatalarını ve Amerikan ve İngiliz İngilizcesi kullanımını incelediler. Çalışma ayrıca insanların Nakamoto’nun İngiliz İngilizcesi kullanımına nasıl ikna olduklarını ve bu konuda çok fazla analiz yapılmasına rağmen nasıl bu kadar az sonuç çıkabildiğini de araştırdı. Çalışmada Nakamoto’nun kimliği konusunda ciddi bir araştırma yapan Barely Sociable Youtube hesabı hakkında da yorum yapıldı:

“Tutarsız seçimler”

“Ungeared.com olarak Nakamoto’nun yazılarını (e-mail, paylaşım ve Bitcoin white paper’ı) daha detaylı bir şekilde ve istatiksel olarak inceleme kararı aldık. Çalışmamızın ilk bölümünde onun yazım tarzına göz atıyoruz. Satoshi’nin İngiliz ve Amerikan İngilizcesi seçimleri tutarsızdı”

“Karışık yazım tarzı”

Raporda, yazım tarzı ve hecelemeyi analiz etmenin, amaca direkt giden matematiksel bir yöntem olup daha az zaman harcattırdığı belirtildi. Araştırmacılar, Satoshi’nin tüm kelimelerini inceleyip bazı örnekler çıkardılar:

“108 örnek çıkarmayı başardık. Kelimelerin dökümü şu şekilde: Amerikan İngilizcesi 52, İngiliz İngilizcesi 35 ve karışık 21… Satoshi ayrıca, aynı gün içinde bile bazen gönderi veya e-mail’lerinde farklı tarzlar kullandı”

Aynı metinde önce İngiliz, sonra Amerikan İngilizcesi

Analiz raporuna göre Satoshi’nin yazım tarzı en başından beri hep tutarsızdı. Buna örnek olarak ise Bitcoin white paper’ı gösterildi. Burada Satoshi, İngiliz İngilizcesiyle “favour” yazarken, dosyanın sonunda ise Amerikan İngilizcesi yazım tarzıyla “characterized” yazıyor. İngiliz İngilizcesi kullanan birinin burada “characterised” yazması gerekirdi. Çalışmanın yazarları Satoshi’nin bazı durumlarda aynı kelimeler için bile farklı tarz yazı kullandığını belirtiyorlar.

Tabii ki burada iki önemli soru ortaya çıkıyor. Satoshi bu tutarsızlıkları bilerek mi yapıyordu yoksa o tek bir insan değil, Amerikan ve İngiliz İngilizcesiyle yazı yazan bir grup insandan mı oluşuyordu?

Yazım tarzı günlere göre de değişmiş

Çalışmada çok ilginç bir veri daha elde edildi. Örnek olarak Satoshi, aynı gün yazığı iki ayrı cümlenin birinde “optimization” diğerinde ise “optimisation” yazmış. Buna ek olarak haftanın bazı günleri de sadece Amerikan, diğer günlerinde ise İngiliz İngilizcesinin kullanıldığı ortaya çıktı:

“Pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri genelde Amerikan ingilizcesi kullanılıyor. Saı, cuma ve pazar günleri ise iki yazım tarzı karışık şekilde mevcut. Perşembe ise daha çok İngiliz ingilizcesi var. Bu sonuçlar, yazım tarzlarının günlere bölünmesinin Nakamoto tarafından bilerek seçildiği anlamına gelmiyor. Tamamen gelişigüzel de oalbilir. Öte yandan pazartesi günlerinin açık ara Satoshi’nin en yoğun günü olduğunu ve Salı’ların da rahat geçtiğini görüyoruz”

“Gerçek şu ki yazım tarzı tutarsız”

Raporda Satoshi’nin Amerikan tarzı yazımının Kanada aksanıyla olup olmadığına da bakıldığı belirtildi ve Bitcoin’in mucidinin aslında bir yazım düzelticisi kullanmadığı bulundu. Dolayısıyla yazım değişiklikleri bilerek de yapılmış olabilir:

“Bunun planın bir parçası olma ihtimali var. Yazım tarzında tutarsızlıklar yaratarak takibi zorlaştırabilir. Belki de Satoshi, İngiliz İngilizcesinin değişik çeşitlerine hakim birkaç kişiden oluşan bir gruptu. Ya da İngiltere’de doğup daha sonra Amerikan merkezli bir şirkette çalışmış da olabilir ancak gerçek şu ki yazım tarzı tutarsızdı”

Paylaşım Rdeddit’ten kaldırıldı

Konuyla ilgili ilginç olan bir başka durum daha oluştu. Bu makalenin yayınlandığı Reddit’ten paylaşım kaldırıldı. Görünüşe göre Reddit’te “nullc” olarak da bilinen Blockstream yazılım geliştiricisi Greg Maxwell yapılan bu çalışmayı beğenmedi. Maxwell’in, Reddit moeratörleriyle konu hakkında konuştuktan sonra, paylaşımın kaldırılmasını istemesi ve bunun da yapılması dikkat çekiyor.

Raporun yazarları yaptıkları açıklamada Reddit’teki Bitcoin başlığındaki yazılarda bir süredir moderatörler tarafından sansür uygulandığını ancak kendi çalışmalarında hiçbir şekilde Bitcoin’i kötüleyen sözlerin olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Herhangi bir düşünce farklılığını kabul edemiyorlar. Bence bir entelektüel tartışmayı kazanamadığı için mutsuz oldu ve bunu yaptı. Zaten en iyi yaptığı şey bu; sansür, engelleme ve platformdan atma… İkinci çalışmamız da yakında gelecek. Burada Satoshi olma ihtimali olan kişilerin yazılarını inceleyeceğiz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl