Satoshi’nin Bitcoin e-postaları yeniden ortaya çıktı: “Hazır olmalıyız”

Craig Wright davasında Satoshi'yle olan yazışmalarını ilk kez açıklamasıyla adını bir kez daha duyuran Martti Malmi, yeni bazı bölümleri ortaya döktü. E-mail'lerde Satoshi'nin Bitcoin'in sadece bir yatırım varlığı olamayacağına vurgu yaptığı ve geniş çapta bir kullanıcı akınına hazır olunması gerektiğini belirttiği görülüyor.

Sahte Satoshi olarak bilinen Craig Wright’a açılan ve Wright’ın kaybettiği davaya katılımıyla ve duruşmalarda Satoshi ile olan yazışmalarını ortaya çıkarmasıyla adını bir kez daha duyuran Martti Malmi, yeni bazı e-mail’leri açığa çıkardı.

“Bir değişim aracı da olmalı”

Satoshi’nin bu yeni ortaya çıkan e-mail’lerde Bitcoin’in gelecekteki ulaşacağı statüyle ilgili net yorumlar yaptığı görülüyor. Örnek olarak Bitcoin’in bir değişim aracı olması konusunda ısrar eden Satoshi, şu ifadeleri kullanıyor:

“Genelde ticarette de görüldüğü gibi, alış ve satış fiyatları arasında bir marj olmasıyla yatırımcılar kâr elde edebilir. Ancak Bitcoin’i mümkün olabildiğince kullanılabilir hale getirmek bu işin daha da iyi gitmesini sağlayacaktır, çünkü insanlar sadece tüm coin’lerini size satmak istemeyecekler, aynı zamanda onları satın almak ve bir değişim aracı olarak kullanmak da isteyeceklerdir. Küçük ölçekte yapılan alım ve satımlar, hatta mal satışları da Bitcoin’in tüm yumurtalarla birlikte aynı sepete konulmasını engelleyecektir. Bitcoin, onun karşılığında alınabilecek her şey ile değerlendirilebilir. Her kağıt para biriminde olduğu gibi… Bu yüzden sadece yatırım varlığı olmamalı, bir değişim aracı statüsünde de olmalıdır”

Hatırlanacağı üzere daha önce ortaya çıkarılan e-mail’lerde Satoshi, böyle bir elektronik para için bulabildiği tek çözüm yolunun İş Kanıtı sistemi olduğunu dile getirmişti. Bu e-mail’lerde de benzer konuya yeniden değindiği görülen Satoshi, PoW sisteminin, geleneksel bankacılık sistemine göre çok daha az enerji harcadığına vurgu yapıyor. Nakamoto ayrıca, PoW’un çevresel etkilerinden de bahsediyor.

“Kullanıcı akını olabilir”

2 Mayıs 2009 günkü e-postalarda Bitcoin’in potansiyelini anladığı için Malmi’yi öven Satoshi, Bitcoin’in fiat paralarla anılmasının o dönemde değerini artıracağını düşündüğünü belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Kullanıcı akını olabilir. Buna hazır olmalıyız. Benimsenme geniş çaplı seviyelere ulaşabilir. Donanımsal hızın ise çok daha fazla olacağını düşünüyorum. Donanımlar, 5 yıl içinde 10, 10 yıl içinde de 100 kat daha hızlı olacaktır. Hatta, Bitcoin’in benimsenmesi çılgın seviyelere ulaşsa bile donanım hızı yine onun üzerinde olacaktır”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

4 yorums

 1. Hamid Yanıtla

  Umarım bir gün gerçekten onun yaşadığını ve kim olduğunu öğrenebiliriz. Biz bu işten güzel paralar kazansak ve ya kazanmasak bile, yine de onun varlığı ve başarısının sırrını merak ediyorum.

  Umarım Bir kenarda durup tüm gidişatı izliyorsundur, ve mevcut adaylar sırasında değilsindir.

  1. Macit Yanıtla

   Coin sistemi, altyapısı çok iyi hazirlanarak ortaya çıktı ve medyada çok güzel ve düzenli tanıtıldı. Ancak sistem, 21 milyon sonucu olan karmasik bir denklemin sonucunu hesaplayarak mining yapan ve calistirdigi bilgisayarlar ve yaktığı elektrik için satıştan komisyon alan madenci mantığıyla boşuna elektrik harcıyor ve ekran kartları ve işlemcileri pahalilandiriyor. Siz böyle bir sistemin mucidi olsanız en az birkaç milyon bitcoini kendinize ayırmaz miydiniz? Göründüğü kadar merkeziyetsiz değil ve dikkatli olun

   1. E.D Yanıtla

    Akıllı insanıları severim

 2. fdf Yanıtla

  helva olmadi satoshi emalerini verelim
  yersen yogur iccersen ayran