Borsalardaki Bitcoin sayısı dip yaptı: Son 5.5 yılın en düşüğü

Bitcoin belli bir aralıkta fiyatlanmaya devam ederken, borsalardaki BTC sayısının da gittikçe azaldığı görülüyor. Rakam son 5.5 yılın en düşük seviyesine gelirken, geçen seneden bu yana görülen azalma ise %15 oldu.

Özellikle FTX iflasından sonra merkezi platformların güvenilirliği bir kez daha sorgulanırken, borsalardan yaşanan çıkışlar da artmaya başladı. Santiment’in verdiği bilgilere göre borsalardaki Bitcoin sayısı 2017 yılının aralık ayından bu yana en düşük seviyeye geldi.

Toplam Bitcoin arzının sadece %5.84’lük bölümünün borsalarda olduğu kaydedilirken, bu rakamın yaklaşık 5.5 yıl sonra ilk kez %6’nın aşağısına düştüğü belirtildi.

1 senede %15’lik düşüş

Borsalarla ilgili veri paylaşan bir platform olan Coinglass da 11 Mayıs günü itibarıyla borsalardaki BTC sayısının sadece 1.89 milyon olduğu bilgisini verdi. Platform ayrıca 11 Mayıs 2022 itibarıyla bu rakamın 2.22 milyon BTC olduğunu ve o günden bu yana 1 senedeki düşüşün de %14.87 olduğunu ifade etti.

Bu tarz bir düşüş iki noktaya işaret ediyor. Bunlardan birincisi, yatırımcıların en değerli kripto para olan Bitcoin’i riske atmak istemedikleri için kişisel cüzdanlarına çekmeleri, ikincisi ise kısa vadede herhangi bir satış düşünmemeleri…

Bilindiği üzere genelde soğuk cüzdanlara çekilen coin’ler, en azından kısa vadede satılması düşünülmeyen varlıklardan oluşuyor. Satış düşünülen kripto paralar ise hızlı hareket etmek için borsalarda tutuluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl