Sberbank CEO’su German Gref: Bitcoin’i yasaklamayın

Hükümet, dijital para birimleri konusundaki duruşunu sürekli değiştirdiği için Bitcoin ve altcoin’ler, Rusya’da oldukça çalkantılı dönemler geçirdi. Geçtiğimiz ay Rusya, resmi makamlarca düzenlenecek olan bir dijital para yaratılacağını açıkladı. Cryptoruble adının verileceği öne sürülen dijital para, madencilikle elde edilemeyecek ancak insanlar Rus Rublesi ile ticaretini yapabilecek. Bu gelişmelerden 3 hafta sonra Rusya’nın İletişim Bakanı olan Nikolay Nikiforov, Bitcoin ticaretinin ülke sınırları içerisinde asla yasallaştırılmayacağını söyledi. Bunlara karşın ülkede hala Bitcoin ve dijital para birimleri için bir iştah var gibi görünüyor....

Hükümet, dijital para birimleri konusundaki duruşunu sürekli değiştirdiği için Bitcoin ve altcoin’ler, Rusya’da oldukça çalkantılı dönemler geçirdi.

Geçtiğimiz ay Rusya, resmi makamlarca düzenlenecek olan bir dijital para yaratılacağını açıkladı. Cryptoruble adının verileceği öne sürülen dijital para, madencilikle elde edilemeyecek ancak insanlar Rus Rublesi ile ticaretini yapabilecek.

Bu gelişmelerden 3 hafta sonra Rusya’nın İletişim Bakanı olan Nikolay Nikiforov, Bitcoin ticaretinin ülke sınırları içerisinde asla yasallaştırılmayacağını söyledi.

Bunlara karşın ülkede hala Bitcoin ve dijital para birimleri için bir iştah var gibi görünüyor. Banka ve finans kurumlarının başkanları bu konuda çarpıcı açıklamalar yapıyorlar.

Rus devlet bankası Sberbank’ın başında olan German Gref, kitlelerin Bitcoin ve dijital para birimlerini kabullenmesinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi:

“Sanal para birimleri Blockchain teknolojisinin doğal bir sonucudur. Onları yasaklayabiliriz; onları hoş karşılayabiliriz. İnsanları onlarla oynamamaya çağırmak moda oldu. Bu doğru değil. Onlar hayatımızın bir gerçeği.”

Sokaktaki insanlar; Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoin‘leri açıkça alıyor ve satıyor olsa da çoğu finansal kurum ve hükümet sanal para birimlerine karşı ihtiyatli olmayı sürdürüyor.

Gref, dijital para birimlerine karşı yürütülen bu ilgisizliğin yavaş yavaş değiştiğine inanıyor:

“Korumacılık devletin birincil tepkisidir. Bununla birlikte devletler zamanla kripto para birimleri için ekonomide bir yer bulacaklar.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl