Bitcoin düşmanı Peter Schiff: 10 dolarken almadığıma pişmanım

Bitcoin'e yaptığı ağır eleştirilerle tanınan altın yatırımcısı Peter Schiff, katıldığı bir tartışma programında Bitcoin'i ilk duyduğunda satın almadığı için çok pişman olduğunu itiraf etti.

En sert Bitcoin eleştirmenlerinden biri olan altın yatırımcısı Peter Schiff, Bitcoin’i fiyatı 10 dolarken duyduğunda almadığı için çok pişman olduğunu söyledi.

CNBC’deki Crypto Trader programında Anthony Pompliano ile bu konuları tartışan Schiff, tartşmanın bir yerinde şunları söyledi:

“Zaten bu konuda kendime çok kızgınım. O günlerde fırsatım vardı, biraz alsam şimdi milyarderdim. Kesinlikle ilk duyduğumda almalıydım.”

Schiff böyle dese de sözlerinin devamından anlaşılacağı üzere kripto paralara karşı tutumunu değiştirmemiş görünüyor:

“O zamanlarda almamış olmakla hata yapmış olmam, şimdi aç gözlülükle Bitcoin alarak bir hata daha yapacağım anlamına gelmiyor. Bitcoin partisi bitti.”

Bitcoin mi altın mı?

Tartışma programında daha çok Bitcoin’e yöneltilen genel eleştirilerin üzerinde duran Schiff, Bitcoin’in içsel değerinin olmadığını, bir takas aracı için çok değişken olduğunu ve din gibi bir şey olduğunu iddia etti.

Schiff’in bu eleştirilerine daha ılımlı yanıtlar veren Pompliano ise Bitcoin ve altının aynı portföyde bir arada olabileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Ben buraya kesinlikle altını eleştirmeye gelmedim. Bence altının insanların portföyünde bir yeri var ancak Bitcoin’i tamamen göz ardı edip sadece altın demenin de biraz yanlış bir tutum olduğunu düşünüyorum.”

Eski günler tekrar gelir mi?

2017’nin zirvesi 20,000$’ların bir daha görülemeyeceği konusunda keskin bir görüşe sahip olan Schiff’in bu konudaki yorumu şu şekildeydi:

“Şu andaki heyecan ve coşkunun 1.5 yıl önceki kadar çok olmadığını düşünüyorum. Fiyatlar düşüyor. Bitcoin’in zirvesi 20,000$’dı ve bir daha o seviyelerin görüleceği kanısında değilim. Fiyatın yanı sıra ilgideki zirve de o zamanlarda yaşandı. Fiyatların düşmesiyle beraber insanların artık daha makul hareket ettiğini düşünüyorum, çünkü piyasa önceden sadece yükseliyordu ve insanlar şimdi para kaybettiler. Bitcoin sahibi olan insanlarının ekseriyetinin para kazanmaktan ziyade para kaybettiğini söyleyebilirim.”

Schiff böyle söylese de analizi sadece fiyata odaklanmış gibi görünüyor. Zincir içi metrik verilerine göre, Bitcoin ekosistemine olan ilgi her geçen gün artıyor ve hash oranı da tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşmış durumda. Her şeyden önce piyasa değişti. 2017’deki coşku bireysel yatırımcıların etrafında dönüyorken görünüşe göre şimdiki fiyat yükselişleri daha güçlü kurumsal para etrafında dönüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl