Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de SegWit’ten sonraki en büyük değişim için önemli adım

Dün, Bitcoin'de beklenen önemli geliştirmelerden biri olan Schnorr imzaları için kritik bir adım atıldı.

bitcoin

Bitcoin tarihinin en önemli geliştirmelerinden biri olarak görülen Schnorr imzalarının uygulanmasına giderek yaklaşılıyor.

Dün Bitcoin Core geliştiricisi Pieter Wuille, BIP 340’ın libsecp256k1 kütüphanesine eklendiğini bildirdi. BIP, Bitcoin İyileştirme Önerisi’nin İngilizce karşılığının kısaltılmış hâli. Güncelleme, “schnorrsig” adı verilen deneysel bir modüle de sahip.

Schnorr imzaları, “Taproot” adı verilen daha büyük bir güncellemenin bir parçası. Schnorr imzalarının Bitcoin’e uygulanması ile işlem boyutları azalacak ve gizlilik geliştirilecek. Henüz Bitcoin’de Schnorr kullanımı mevcut olmasa da gelişme ileriye dönük önemli bir adım.

‘Pull request’, 2018’in Eylül ayında Blockchain teknolojisi şirketi Blockstream’den Jonas Nick tarafından açıldı ve yaklaşık iki yıldır devam eden geliştirme ve inceleme sürecinin ardından birleştirildi. Bu iki yıllık süre zarfında 559 yorum yapılırken güncellemeye; Andrew Poelstra, Gregory Maxwell, Pieter Wuille, Ben Carmen, Tim Ruffing ve Max Hillebrand gibi önemli Bitcoin Core geliştiricileri katkı verdi.

Taproot ile Bitcoin’e akıllı sözleşme esnekliği kazandırılacak. Bu uygulama, ilk olarak Bitcoin’in önde gelen geliştiricilerinden Greg Maxwell tarafından 2018’de ortaya atılmıştı. Beklentiler, değişikliklerin yıl sonuna kadar tamamlanması yönündeydi. Güncelleme, 2017’de Bitcoin ağında etkinleştirilen SegWit’ten sonraki en büyük adım olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl