SEC Başkanı: Bitcoin daha fazla regülasyonla karşılaşacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton'a göre Bitcoin'i ödemeler alanında daha fazla regülasyon bekliyor.

bitcoin (47)

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, bugün katıldığı bir CNBC yayınında Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını yeniledi. Clayton’a göre Bitcoin daha çok bir ödeme mekanizması ve değer deposu.

SEC Başkanına göre hem yurt içi hem de uluslararası mevcut geleneksel ödeme mekanizmalarındaki verimsizlikler Bitcoin’in büyümesini sağlıyor. Bununla birlikte başkan, Bitcoin’in daha popüler hale geldikçe bir ödeme yöntemi olarak daha fazla yasal düzenleme ile karşılaşabileceği konusunda da uyardı.

Clayton, “Bence bu olgunlaşmayı göreceğiz ve sanıyorum ki [Bitcoin için] ödemeler alanında daha fazla regülasyon gelecek.” dedi.

SEC’nin neden şu anda Bitcoin’i düzenlemediğini sorusu karşısında Clayton şöyle yanıt verdi: “Şu şekilde izah edeyim: Bitcoin’i bir menkul kıymet olarak düzenlemeyiz. İnsanlar kripto varlıkları bir girişim için sermaye toplamak üzere menkul kıymet olarak kullandığında SEC bunu düzenler. ICO çılgınlığı sırasında olan da menkul kıymetlerin SEC’ye kayıt ettirmeden halka arz edilmesiydi.”

Clayton, sözlerinin devamında SEC’nin Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığı, daha çok bir ödeme mekanizması ve değer deposu olduğunu belirlediğini vurguladı.

Clayton’un sözleri, Amerikan vergi kurumu IRS ve FinCEN (Mali Suçları Engelleme Ağı) gibi devlet kurumlarının Bitcoin konusunda mevcutta uyguladıkları yöntemleri daha da ileriye taşıyabilecekleri anlamına geliyor.

SEC’ye gelen Bitcoin ETF’lerinin tamamının reddedildiği bir dönemde kuruma başkanlık yapan Clayton, bu yılın sonunda görevden ayrılacak. Erkenden istifa kararı alan Clayton’un görev süresi önümüzdeki yılın Haziran ayında doluyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl