Bitcoin fiyatı, SEC’den gelen kararın ardından düştü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun (SEC) Winklevoss ikizlerin Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin ardından Bitcoin'in fiyatı geriledi.

Bloomberg’de yer alan habere göre Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) Tyler ve Cameron Winklevoss ikizler tarafından işletilecek bir borsa yatırım fonu (ETF) talebini reddetmesinden sonra düştü. Düzenleyici kurum, Bitcoin’in hala suistimalden yeterince arınmış olduğu konusuna şüpheyle yaklaşıyor.

Bu Gemini’nin bir Bitcoin ETF’siyle ilgili ikinci girişimiydi. SEC, kripto para borsası Gemini’nin kurucularının bu başvurusunu ikinci defa reddetti.

Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan başvuruyu değerlendiren komisyonda 3 hayır’a karşı 1 evet oyu çıktı.

Kurumun açıklamasında Winklevoss’ların Gemini borsası da dahil olmak üzere Bitcoin piyasalarının “manipülasyona benzersiz bir şekilde dirençli” olduğu iddiasını desteklemediğini bildirdi.

SEC ayrıca onaylamama kararının Bitcoin veya Blockchain teknolojisinin bir inovasyon veya yatırım olarak değere sahip olup olmadığının bir değerlendirmesine dayanmadığını da vurguladı.

Kararın açıklanmasıyla birlikte Bitcoin fiyatı da önemli ölçüde geriledi. Karar öncesinde yaklaşık 8,200 dolardan işlem gören lider kripto para, birkaç saat içinde 7,850’ye dokundu.

Hala karar bekleyen başvurular var

Öte yandan hala aktif olan ve herhangi bir kararın açıklanmadığı başka bir Bitcoin ETF başvurusu da var -SEC, dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından biri olan CBOE’nin başvurusuyla ilgili henüz bir yorum yapmış değil.

Kurumun CBOE’nin başvurusuyla ilgili kararı en erken 16 Ağustos’ta açıklaması bekleniyor. Bu süre gerektiği durumlarda 45 gün daha uzatılabiliyor.

Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 8,500 dolar seviyesine kadar ulaşmış, bu yükseliş kısmen SEC’in Bitcoin’e bağlı bir borsa yatırım fonunu Ağustos ayında onaylayabileceği hakkındaki söylentilerden kaynaklanmıştı.

SEC, bu hafta NYSE Arca tarafından sunulan beş Bitcoin ETF’leri ile ilgili kararını ertelediğini bildirmişti. Ayrıca yine bu hafta varlık yönetim şirketi Bitwise da SEC’e bir kripto para sepetine bağlı olacak ETF için başvuru yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl