Bitcoin 21 ay sonra ilk kez 45 bin dolar oldu: Yükselişin muhtemel sebepleri…

2023 yılına FTX iflasının getirdiği zorluklarla 16 bin dolar seviyesinde başlayan Bitcoin, 1 sene sonra 2024'ün başında ise bu fiyatın neredeyse 3 katına ulaştı. Bu gece saatlerinde sert bir yükseliş yaşayan en büyük kripto para 45.500 doları da geçti.

Bitcoin 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptı ve bu sabah erken saatlerde yaklaşık 2 yıl (Nisan 2022) sonra 45 bin dolar seviyesine ulaştı. Uzmanlar yükselişin ana sebebi olarak, yaklaşmakta olan spot ETF kararlarını gösteriyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şirketler ile olan toplantıları ve dosya güncellemeleri haftalardır devam ediyordu. Tüm bu gelişmeler, SEC’nin şirketlere onay vereceği işareti olarak gösteriliyordu.

Onay erken gelir mi?

İşte ETF’ler konusunda gösterilen son tarih olan 10 Ocak’ın yaklaşması ve hala olumsuz bir gelişme yaşanmaması, Bitcoin fiyatını yukarı çıkarmış olabilir. SEC, 10 Ocak günü ARK Invest ve 21 Shares ortaklığıyla çıkarılması planlanan ETF konusundaki kararını verecek. Hatta ABD medyası bazı ETF’lerin 10 Ocak öncesinde de onaylanabileceğini ve kararların şirketlere erkenden tebliğ edilebileceğini de yazmıştı.

Elon Musk ve Tesla dedikoduları

Öte yandan dün akşam saatlerinden itibaren sosyal medyada elektirkli araç üreticisi Tesla’nın yeniden Bitcoin kabul edeceğine dair bazı dedikodular dolaşmaya başladı. Bu dedikodular hiçbir somut habere dayanmasa da, yatırımcıları psikolojik açıdan etkilemiş ve Bitcoin yükselişine etki etmiş olabilir.

Hatırlanacağı üzere Tesla, 2021’in şubat ayında Bitcoin ödemesiyle araç satışını başlattığını duyurmuştu. Bu açıklamadan sadece 3 ay sonra mayıs ayında ise şirket sahibi Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verdiğini iddia etmiş ve Bitcoin satışlarını askıya aldıklarını belirtmişti. Bu açıklama Bitcoin’de o dönem sert düşüş getirmişti.

Musk, Bitcoin madenciliğinin %50’den fazla yenilenebilir enerjiyle yapılması durumunda Tesla’nın BTC ile araç satışlarını yeniden başlatacağı sözünü de vermişti ancak bu seviyeye ulaşılmasına rağmen ünlü iş insanı hala bu sözünü tutmuş değil.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 45.350 dolarda işlem görüyor ve en büyük kripto paranın piyasa değeri de yaklaşık 888 milyar dolar değerinde bulunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl