SEC, Bitcoin ETF’si kararlarını yeniden gözden geçirecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), dün reddettiği 9 Bitcoin ETF'si ile ilgili kararlarını yeniden gözden geçireceğini bildirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsaları Komisyonu (SEC), dün 9 Bitcoin ETF’si başvurusunun tamamını reddetmişti. CoinDesk’in az önce bildirdiğine göre komisyon, ret kararlarını ‘gözden geçireceğini’ bildirdi.

Kararların yeniden incelenmesinin ne zaman tamamlanacağı belirsiz.

Haber, geçen ay Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’si başvurusu için verilen ret kararına karşı çıkan SEC komisyoneri Hester Peirce tarafından verildi.

SEC’in ilk etapta ret gerekçesi neydi?

Menkul kıymetler dava avukatı olan Jake Chervinsky, SEC’in dokuz ETF’yi piyasa manipülasyonu ve sahtekarlık riski gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay SEC, piyasa manipülasyonunu önemli bir endişe olarak nitelendirerek Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. Winklevoss’ların başvurusunda Bitcoin’in değeri, sıkı bir şekilde regüle edilmiş bir kripto para borsası olan Gemini’ye göre belirlenecekti.

Ancak komisyon, Bitcoin piyasalarının manipülasyona dirençli olmayan doğasından ötürü, piyasaya milyarlarca dolar akıtacak bir Bitcoin ETF’sinin değerinin belirlenmesi için tek bir borsaya güvenmenin yüksek risk taşıdığını savundu.

O zamanlar Winklevoss ikizleri, ETF başvurularının Gemini ile dünyanın en büyük ikinci borsası Nasdaq arasındaki ilişkiler göz önüne alındığında SEC tarafından onaylanma şansına sahip olduğuna inanıyorlardı.

ProShares ile Direxion ise Winklevoss ikizlerine verilen ret gerekçesini düşünerek ETF’lerinin değerini belirlemek için CBOE ve CME gibi dünyanın en büyük borsalarını kullanmayı önermişti.

CBOE ve CME piyasaları regüle edilmiş piyasalar olsa da SEC, Bitcoin vadeli işlem piyasalarının bir ETF’nin değerine temel oluşturmasına izin verecek kadar büyük olmadıklarını bildirdi.

Chervinsky, “SEC, neden tüm bu ETF’leri reddetti? Esasında karar piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık riski göz önünde bulundurularak verildi. SEC, yalnızca hileli ve manipüle edici eylem ve uygulamaları önleyebilen bir ETF’yi onaylayabilir. SEC’in bakış açısına göre bu ETF’ler bunlardan değildi.” yorumunu yaptı.

Chervinsky ayrıca SEC’in iki kuruluşun ETF’lerin değeri için vadeli işlem piyasalarına güvenme girişiminden memnun olmadığını da ifade etti. Chervinsky, bunun nedeni olarak SEC’in Bitcoin ticaretinin çoğunun hala regüle edilmemiş piyasalarda ve kripto para borsalarında gerçekleştiğinin farkında olması olduğunu söyledi.

Komisyonun uzun vadede türev destekli ETF’leri onaylayabileceği, bununla birlikte kısa vadede ABD piyasasında herhangi bir vadeli işlem piyasasına endeksli ETF’nin onaylanmayacağı öne sürülüyor.

Öte yandan SEC’in masasında onaylanmayı bekleyen bir başka başvuru daha var: CBOE VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si. CBOE’nin katılımından dolayı bu başvuru onaylanma şansı en yüksek olan başvuru olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl