SEC’ten gelen karar Bitcoin fiyatında düşüşe yol açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun (SEC) iki kripto para ETN'sini askıya alma kararının ardından Bitcoin fiyatı geriledi.

CoinDesk’te yer alan habere göre halka açık piyasalarda Bitcoin ve Ethereum bağlı olarak işlem gören iki yatırım enstrümanı durduruldu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından (SEC) Pazar günü yapılan açıklamayla İngiltere merkezli CoinShares Holdings’in İsveç merkezli bir yan kuruluşu olan XBT Provider ABD tarafından ihraç edilen ETN’ler Bitcoin Tracker One ve Ether Tracker One’ın alım satımını geçici olarak askıya alındığı bildirildi.

Komisyon, askıya alınma gerekçesini ise “Piyasa katılımcıları arasında bu enstrümanlarla ilgili kafa karışıklığı nedeniyle” şeklinde açıkladı.

Askıya alma, dün itibari ile başladı ve açıklamaya göre 20 Eylül’de sona erecek.

Ayrıca SEC’in kamu yararını gözettiği ve yatırımcıların korunmasını sağlamakla görevli olduğu kaydedildi.

Kripto para piyasaları SEC’in bu açıklamasına anında tepki verdi. Bitfinex‘ten alınan verilere göre Bitcoin, açıklama öncesinde yaklaşık 6,400 dolardan işlem görürken açıklamanın ardından 6,150 dolara düştü. Bir numaralı kripto para şu sıralarda ise 6,300’ten el değiştiriyor.

→ ICO’LAR SON 30 GÜNDE 500,000’DEN FAZLA ETH ‘HARCADI’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl