Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC Başkanı, Bitcoin’i “spekülatif değer deposu” olarak görüyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bugün CNBC’de Bitcoin ve kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gensler, kripto para piyasasında yatırımcıları koruma anlamında daha fazla düzenleme gerektiğini söyledi.

Başkan, “Bitcoin, dijital, kıt bir değer deposu ancak yüksek oranda değişken. Bazı durumlarda, diğer piyasalarla korelasyonu daha düşük olduğunun bunun alım satımını yapmak isteyen yatırımcılar var. O noktada yatırımcıları koruma anlamında daha fazla düzenlemeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Gensler, sözlerinin devamında Bitcoin’in “spekülatif” bir değer deposu olduğunu ve mevzubahis piyasalardaki yenilikler olduğunda teknolojiye karşı tarafsız olması gerektiğini ifade etti. Yakın zaman önce göreve gelen başkan, SEC’ye hisse senedi ve vadeli işlem piyasalarına benzer şekilde kripto para borsalarını denetlemek için yetki verilmesini istedi. Gensler’a göre kripto paraların çoğu varlık gibi işlem görüyor ve bu nedenle SEC’nin alanına dahil edilmeli.

Gensler, dün de ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde yaptığı açıklamalarda Kongre’nin katılımıyla kripto para piyasaları için daha fazla düzenleme önermişti. Başkan, “Şu anda bu borsaların SEC veya CFTC’de bir düzenleyici çerçevesi yok. Bu borsaları kapsama alan bir piyasa düzenleyici otorite bulunmuyor ve bundan dolayı da sahtekarlık veya manipülasyon konusunda gerçekten hiçbir koruyucu önlem yok.” ifadelerini kullanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl