Ekim’i bekle: Bitcoin madenciliği devleri talebe yetişemiyor

Bitcoin madencilik cihazı üreticileri, özellikle yeni modellerde talebe yetişemiyor. Üreticiler, Ekim ayında teslim edilecek ürünler için siparişlerin şimdiden kapandığını söylüyorlar.

CoinDesk’te yer alan habere göre, Bitcoin‘in son haftalardaki yükselişi, yeni madencilik ekipmanlarına olan talebi artırdı ve üreticiler talebi karşılamak için tam kapasite çalışıyorlar.

Avalon madecilik cihazlarının üreticisi Canaan Creative’in küresel satış ve pazarlama direktörü Steven Mosher, “Bitcoin’deki yükseliş, talebin artmasına yol açtı ve stokta zaten az cihaz vardı. Bugünkü durum, 2017’nin üçüncü ve dördüncü çeyreğinde talebin arzdan üç kat daha fazla olduğu döneme benziyor.” dedi.

Mosher, büyük müşterilerin toptan siparişlerinden dolayı şu anda özellikle yeni modellerde ürün teslimini en erken Ekim ayında yapabildiklerini söyledi.

Öte yandan Bitmain’in eski çip tasarım direktörü Zuoxing Yang tarafından piyasaya sürülen WhatsMiner M20 gibi daha pahalı ürünlerde bile ilgi önemli ölçüde yüksek. Yang, ancak Ekim ayında sevkiyatı yapılabilecek sıradaki M20 grubunun şu anda neredeyse tükendiğini ifade etti. Yang ayrıca, sektörün talebe yetişmekte zorlanmasının bir başka önemli nedeninin tedarikçilerin sınırlı çip üretimi olduğunu belirtti.

WhatsMiner CEO’su, “Bitcoin’in hash oranı, fiyattaki sıçramaya ayak uyduramıyor. Üretim kapasitesi buna engel oluyor.” diyor.

Yine de Bitcoin’in hash oranı, son dönemde önceki zirvesini geride bıraktı. Yang’ın sözleri dikkate alınırsa bu artış, arz talebi karşılayabiliyor olsaydı çok daha yüksek olacaktı. Blockchain.com’un verilerine göre Bitcoin’in hash oranı, 23 Haziran’da 66,666,505 TH/s’ye ulaşarak rekor kırdı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl