Bu yıl açılan serbest yatırım fonlarının %20’si kripto paralara odaklanıyor

Bu yıl şimdiye kadar piyasaya sürülen tüm serbest yatırım fonlarının yüzde 20'sini kripto para odaklı fonlar oluşturuyor.

Yakın zamanda açıklanan veriler, bu yıl piyasaya sürülen tüm serbest yatırım fonlarının yüzde 20’sinin kripto para odaklı olduğunu gösteriyor.

Önde gelen bir piyasa istihbaratı sağlayıcısı olan Crypto Fund Research, yayınladığı araştırma raporunda 2018 yılında üçüncü çeyrek itibari ile şimdiye kadar yaklaşık 600 serbest yatırım fonunun faaliyete geçtiğini, bunların 120’sini kripto para odaklı fonların oluşturduğunu bildirdi. Bu, 2018’de faaliyete geçen fonların yüzde 20’sinin kripto para odaklı fonlar olduğu anlamına geliyor.

Bu oran 2016 yılında yüzde 3’ten azdı ve geçen yıl yüzde 16 düzeyindeydi. Özellikle son yıllarda kripto para fiyatlarında görülen yükseliş, kripto para fonlarının sayısında da roket hızla bir artış getirdi. Fonların 3’te 2’si son yedi çeyrek içinde açıldı.

 

Bununla birlikte Crypto Fund Research’ün kurucusu olan Joshua Gnaizda, piyasadaki koşulların yeni fonların ortaya çıkmasının önünde bir engel oluşturmadığını söyledi ve ekledi:

“Açılan yeni fonların oranının uzun vadede sürdürülebilir olmadığına inanırken şu anda önemli bir yavaşlama yaşandığına dair birkaç işaretin bulunduğunu söyleyebiliriz.”

Kripto para serbest yatırım fonlarının sayısı artmasına rağmen bunlar mevcut durumda sektörün küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Kripto para odaklı serbest yatırım fonlarının sayısı şu anda 303. Tüm serbest yatırım fonlarının sayısı ise 9,000 ve kripto para odaklı fonlar, yüzde 3’lük bir dilime denk geliyor.

Dahası, küresel serbest yatırım fonu sektörünün yönetimi altındaki varlıkların değeri 3 trilyon doların üzerinde iken kripto para serbest yatırım fonları özelinde bu 4 milyar doların altında.

Kaynak: CryptoGlobe

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun