Bitcoin işlemlerinde ‘20,000 dolar’ seviyeleri

Bitcoin'de günlük işlem sayısı, geçtiğimiz aylar boyunca istikrarlı bir biçimde arttı ve kripto paranın 20 bin dolar olduğu seviyelere ulaştı.

Transaction.info’nun verilerine göre günlük Bitcoin işlem hacmi, işlemlerin BTC’nin 20,000 dolara ulaşmasının ardından 2018 yılının Ocak ayında tavan yaptığı seviyelere yükseldi.

Bazı sektör oyuncuları bunun kripto paranın ekosisteminin ve temellerinin gelişiminin bir işareti olduğuna inanıyor.

Bitcoin güvenlik şirketi Casa’nın baş teknoloji sorumlusu Jameson Lopp, Medium’da Bitcoin’in temel performansının bir analize yer verdiği yazıda ‘sistem gelişiyor ve büyüyor’ sonucuna vardı. Lopp, konuyla ilgili araştırması sırasında çeşitli kaynaklara ve Bitcoin’in 2018’deki büyümesinin istatistiksel ölçümlerine başvurdu.

Lopp, “Geçtiğimiz birkaç yılda Bitcoin Core tarafından blok yayılımında birtakım iyileştirmeler yapıldı ve node’lar güncellendikçe etki yarattıkları görülüyor. Ayrıca yeni bir yüksek performanslı madenci röle ağı da var.” ifadelerini kullandı.

Lopp’a göre düşük işlem talebi, gelişmiş ücret tahmin algoritmaları, SegWit teknolojisinin benimsenmesi ve işlem harmanlaması, blok alanının daha verimli kullanılması ve bu sınırlı kaynak için daha az münakaşayla sonuçlandı.

SegWit, işlem ücretlerinin yanı sıra bekleme sürelerini azaltmak için tasarlanan bir teknolojiydi.

2018 yılında SegWit teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerin normal işlemlere oranı yüzde 50’ye dayanmıştı. Son verilere göre işlemlerin yüzde 40’ı SegWit ile yapılıyor.

Lopp, “Ulaşılabilir node’ların sayısı fiyat ile karşılaştırıldığında fazla düşmedi. Sanıyorum ki bu node’ları yöneten insanlar Bitcoin’e yüksek oranda bağlı ya da bunları ekonomik amaçlarla kullanıyorlar. Dolayısıyla kur oynaklığı nedeniyle node’u kapatmaları pek mümkün değil.” diyor.

Haber: CoinTelegraph

→ BİR ANALİSTE GÖRE BITCOIN’IN SON RALLİSİ DAHA BÜYÜK BİR ŞEYE YOL AÇABİLİR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl