SFOX, kripto paralardaki büyük hareketlere karşın endişeli

Kurumsal kripto para platformu SFOX, fiyatlar yukarı gitmesine karşın bazı bilinmeyenlerle ilgili endişe taşıyor. SFOX'a göre, hala piyasanın büyük kesiminde ciddi bir belirsizlik hakim.

Decrypt‘in SFOX’un Şubat 2020 kripto piyasası raporundan derlediği habere göre, alım satım platformu, kripto para piyasalarındaki bazı büyük bilinmeyenlerle ilgili endişeli.

Ocak ayında Bitcoin değeri yüzde 24 artış yaşadı. Ethereum ise bu yükselişten de yüzde 10 daha iyi bir performans sergiledi. Bitcoin SV ise yüzde 222’lik artışla kendisine göre tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Tüm bu artışlara rağmen kurumsal bir alım-satım platformu olan SFOX ise 2019 sonuna oranla çok fazla şeyin değişmediğini belirtiyor.

Firma, jeopolitik gerilimler, ürün talebi hakkındaki sorular ve hatta Bitcoin’in blok ödül yarılanması sebebiyle “SFOX Çok Faktörlü Piyasa Endeksini” üçüncü ay boyunca nötr tuttu.

Aylık olarak yayımlanan SFOX Kripto Piyasa Raporu; Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Ethereum, Ethereum Classic ve Litecoin gibi 6 para birimini takip ediyor. Firma, “fiyat momentumu, piyasa duyarlılığı, volatilite ve sektörün sürekli gelişmesi” gibi dört etkene dayanarak bu endeksi yorumluyor.

Ocak ayı fiyat performansı ise genel anlamda iyiydi. Örnek olarak Bitcoin yılın başında 7195 dolarken ayı 9048 dolarla bitirdi. Endeksteki tüm kripto para birimlerinin fiyatları artarken altın ve S&P 500’ün performansları da açık ara geride bırakıldı.

Tabii ki büyük kazançlar büyük volatilite ile birlikte geliyor. Kripto para yatırımcıları artışlardan dolayı herhangi bir sorun yaşamadı ancak fiyat oynaklığı da iki yönde gidiyor. Raporda örnek olarak Bitcoin SV gösterildi ve 13 Ocak’ta yüzde 81.6’lık artış olmasına rağmen 4 gün sonra ise yüzde 12.6’lık düşüşe dikkat çekildi ve bunun günlük para ticareti yapan biri için iyi olmadığı belirtildi.

SFOX başka sebeplerden dolayı da endişeli: Fiyatlar artıyor ya da kurumsal ürün teklifleri ve regülasyonların netliği açısından önemli bir büyüme yaşanıyor olsa da hala piyasanın büyük kesiminde ciddi bir belirsizlik hakim.

Bu bilinmezliklerin çoğunu ise jeopolitik gelişmeler üretirken insanların bazı ekonomik yasakları aşmak, enflasyonu ya da yerel para birimlerinin değer kaybetmesini atlatmak için kripto paralara yöneldiği iddia ediliyor. Ancak rapor, bu teorinin henüz kanıtlanmadığını belirtiyor: Muhtemel bir jeopolitik gerilimde Bitcoin’in bir güvenli liman olup olmayacağı hala net değil.

Rapor net olmama durumunun tersine aynı zamanda, Amerikan hava saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani olayına ve ABD-İran gerginliğine de değindi. Fiyatların bu suikast ve İran’ın Amerikan üssüne saldırarak karşılık vermesinin ardından arttığı, ABD başkanı Trump’ın, savaş öngörüsünde bulunanlara karşı çıkmasından ve tansiyonu düşürmesinin ardından ise fiyatların gerilediği yazıldı.

(Rapor coronavirüs salgınına, muhtemelen bir kripto para bağlantısı henüz bulunamadığı için değinmedi)

SFOX’un bu konuda çekimser ya da ürkek davranmasının sebebi ise kurumsal şirketlerin henüz kripto para sektörüne tam anlamıyla girmemesi veya onlar açısından herhangi bir iştahın olup olmadığının bilinmemesi. Şu ana kadar BTC opsiyonlarına neredeyse sıfıra yakın bir talep olduğu belirtiliyor.

Son olarak firma, Mayıs 2020’de yaşanacak olan ödül yarılanmasına değinirken bu konuda detaylara girmedi. Bu yarılanmanın ardından ise fiyatların yükselişe geçmesi muhtemel.

Ancak gerçekte ne olacağını SFOX da dahil kimse bilmiyor. Bu yüzden, Çoklu Faktör Piyasa Endeksi nötr ya da sıfırda tutuldu. Çünkü sıfır, piyasanın nereye gideceğini bilen insan sayısının karşılığı durumunda.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl