Bitcoin yükselişi “short” işlemcilere 6 milyar dolar kaybettirdi

Bitcoin geçtiğimiz haftadan bu yana çok ciddi bir yükseliş gösterirken, 2023 yılını da bir önceki seneye göre çok daha iyi geçirdi. Seneye 16 bin dolardan başlayan en büyük kripto para ile bağlantılı olan "kripto hisse senetleri"nde düşüş öngören yatırımcılar ise büyük kayıplara uğradılar.

2012 bitcoin fiyatı

2022’de yaşanan Terra LUNA ve FTX krizleri Bitcoin fiyatını 15 bin dolara kadar çekerken, kripto paralar ve Bitcoin ile bağlantılı olan hisse senetleri de önemli derecede düşmüştü. İşte 2023’te bu düşüşlerin devam edeceğini düşünen ve Coinbase, Marathon, RIOT ile MicroStrategy gibi şirketlerin hisselerinde “short” işlem açan yatırımcılar çok büyük zarara uğradılar.

6 milyar dolar buhar oldu

Araştırma firması S3 Partners’ın yayımladığı rapora göre ABD’de halka arz olan firmalara 2023 yılı başından bugüne kadar kısa işlem açan trader’ların zararı 6 milyar doları aştı. Yatırımcıların zararı 6.05 milyar dolara ulaşırken, kaybın büyük kısmının ise son 3 ayda yaşandığı belirtildi. Bitcoin ile birlikte son dönemde birçok madencilik firması ve kripto bağlantılı şirketin hisse senetlerinde artışlar olmuştu.

Michael Saylor’ın Bitcoin almaya devam eden şirketi MicroStrategy sene başından bu yana %290 değer kazanırken, büyük madencilik firmalarından olan Marathon’un hisseleri %334, RIOT’ınkiler ise %320 yükseldi.

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’in 2022’nin kasım ayında 30 dolar seviyesine inen hisse değeri bugünlerde ise 130 ila 140 dolar arasında değerleniyor. Dolayısıyla buradaki artış da ciddi boyutlara ulaştı.

700 milyon dolar eklediler

Ancak bu kayıplara rağmen bazı “short seller” olarak bilinen trader’ların da, pozisyonlarına eklemeler yaptıkları ve işlemlerine güvendikleri görülüyor. Bitcoin’in eylül ayı ortasındaki ralli başlangıcından bu yana bu tarz yatırımcı grubu, pozisyonlarına 697 milyon dolarlık ekleme yaptı. Bu durum, kısa pozisyon yatırımcı grubunun hala Bitcoin fiyatında düşüş geleceğine olan inancını gösteriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl