Çin, büyük Bitcoin madenciliği bölgesini kapatıyor

Çin'in Sichuan bölgesi yetkilileri, ülkedeki kripto para madencilik işletmelerine faaliyetlere derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

1727 0
bitcoin

Çin’deki yerel haber organlarının aktardığı bilgiye göre, ülkenin Sichuan bölgesi yetkilileri, birkaç gün önce bölge sınırları içinde yer alan tüm kripto para madencilik işletmelerine faaliyetlerin bir düzen dahilinde hızlı bir şekilde sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

Sichuan, Bitcoin madenciliği için önemli bir bölge. Dünya çapındaki Bitcoin madenciliği faaliyetinin yüzde 10’una yakınının Sichuan’da gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bölgede Bitmain başta olmak üzere diğer büyük madencilik şirketlerinin şubeleri bulunuyor. Serin iklimi ile bilinen Sichuan, madencilik endüstrisinin aradığı ucuz elektrik kaynağı açısından zengin bir yer.

Madencilik faaliyeti, Sichuan’da sık sık tartışma konusu oldu. Bölge, devamlı olarak madencilere yönelik sıkı önlemleriyle gündeme geldi. Örneğin Aralık ayının sonlarında Sichuan’ın Garze Tibet Özerk İli yönetimi, bölgenin madencilik sektöründen temizlenmesini talep etmişti.

Sichuan’ın Bitcoin madenciliğine karşı duruşu, bölgesel düzeyde uygulanabileceğinden diğer bölgeleri etkilemeyecek. Bununla birlikte ülkedeki diğer bölgelerin de Sichuan’ı izlemeyeceği garanti değil. Federal hükümetin Bitcoin yanlısı olduğu söylenemez.

Son verilere göre, Bitcoin madenciliği faaliyetinin yüzde 60’ından fazlası Çin’de yapılıyor. Bunun yüzde 35.76’lık oran ile yarısından fazlası ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi sınırlarında. Onu, yüzde 9.66 ile Sichuan takip ediyordu. Diğer önemli bölgeler de İç Moğolistan, Yünnan, Pekin ve Zhejiang olarak sıralanabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl