Bitcoin’deki sıçrama, Avrupa’daki siyasi krizlerle bağlantılı olabilir

Kripto para piyasasının bugünkü geri dönüşü ve Bitcoin fiyatının 7400 doların üzerine tırmanması, politik belirsizliğin Avrupa ve İtalya'yı ele geçirmesiyle bağlantılı olabilir.

(Fotoğraftaki: İtalya’da seçimden birinci olarak çıkan Beş Yıldız Haraketi’nin lideri Luigi Di Maio)

Business Insider’da yer alan habere göre, kripto para piyasasının bugünkü geri dönüşü ve Bitcoin fiyatının 7400 doların üzerine tırmanması, politik belirsizliğin Avrupa ve İtalya’yı ele geçirmesiyle bağlantılı.

İtalya’da popülistlerin kurmak istediği hükümeti, Euro karşıtı bir maliye bakanı atanmasına karşı çıkan cumhurbaşkanının veto etmesi İtalya’da siyasi bir krizin ortaya çıkmasına yol açtı.

İspanya’da ise Başbakan Mariano Rajoy hakkında partisine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarından ötürü önümüzdeki Cuma güven oylaması düzenlenecek.

İtalya ve İspanya’da birbiri ardına ortaya çıkan siyasi gelişmeler, Euro bölgesinin ekonomik durumuna ilişkin kaygıların ortaya çıkmasına yol açtı.

Avrupa’da yaşanan bu gelişmelerin etkisiyle hem Avrupa piyasaları hem de ABD piyasaları sarsıntıdan etkilenerek düştü.

Piyasa gözlemcileri, Bitcoin fiyatındaki rallinin Avrupa’daki siyasi belirsizliğin finansal piyasaları ele geçirmesiyle aynı zamanda gerçekleştiğini kaydetti.

Business Insider’a konuşan Fundstrat Global Advisers’tan Tom Lee, “Bir dereceye kadar Bitcoin’in altın ile birlikte toparlandığını görmek güzel, İtalya ve dünyadaki olumsuz gelişmeler yatırımcıları riskten kaçmaya zorluyor.” dedi ancak Bitcoin’deki sıçramanın piyasa teknikleriyle örtüştüğüne de dikkat çekti.

→ 1 MİLYAR DOLARLIK XRP BÜYÜK OLASILIKLA SONSUZA DEK KAYBOLDU

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl