Bitcoin’de opsiyon piyasası ısındı: “Şiddetli bir hareket gelebilir”

Bitcoin'de opsiyon piyasası iyice ısındı. Özellikle kısa vadeli opsiyonlara yönelik büyük bir talep var. Bu durumun, Gamma Squeeze" olarak bilinen, fiyattaki bir değişimin piyasada hızlı bir dalgalanmayı tetikleyebileceği duruma zemin hazırladığı belirtiliyor. Öte yandan ETF'lerdeki pozitif trendin değişmesi halinde trader'ların hızlı bir şekilde kaldıraç azaltma yoluna gidebileceği senaryosu da dikkate alınıyor.

Opsiyonlara dönük artan talep Bitcoin’i yeni bir parabolik yükseliş veya şiddetli bir düşüşün eşiğine getirmiş olabilir.

Bloomberg‘ün haberine göre Bitcoin’in son bir haftada yüzde 20’den fazla değer kazanması, ETF’lere yapılan sürekli yatırımlar, trader’ların 69 bin dolarlık rekor seviyenin aşılacağına dair pozisyonları artırmalarıyla sonuçlandı. Kripto parayı merkezine alan yatırım yönetimi şirketi CoinShares’in araştırma uzmanı Luke Nolan, “Her şey, momentum artmaya devam ederse yukarı doğru şiddetli bir hareket daha görebileceğimize işaret ediyor. Ancak ETF’lere yapılan yatırımlardaki küçük bir değişiklik bile insanların hızlı bir şekilde kaldıraçlarını azaltmasına neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Alıcılar, kısa vadeli opsiyonlara akın edince Bitcoin’in volatilitesi de Silicon Valley Bank’ın çöküş yaşadığı dönemden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Amberdata’nın verileri, 29 Mart tarihli alım ve satım opsiyonlarının nominal değerlerinin diğer tüm sözleşmelerin oldukça üzerinde yaklaşık 7 milyar dolar olarak kaydedildi.

Kısa vadeli opsiyonlardaki bu sıçrama, “Gamma Squeeze” olarak bilinen, fiyattaki bir değişimin piyasada hızlı bir dalgalanmayı tetikleyebileceği duruma zemin hazırlıyor. Deribit’ten alınan verilere göre, vade sonu 29 Mart olan sözleşmelerin kullanım fiyatları 65, 60 ve 70 bin dolar seviyelerinde kümelenmiş halde.

Nolan, “Hala büyük miktarda OTM* durumunda olan alım opsiyonu görebiliyoruz. Eğer Bitcoin, buna yakın seviyelere çıkarsa, bence kesinlikle bir sıkıştırma yaşayabiliriz.” dedi.

Nolan ayrıca, büyük miktarda alım opsiyonunun satın alındığı durumda, opsiyon satıcılarının maruz kaldıkları riskten korunmak için dayanak varlığı satın almak zorunda olduklarını belirterek “Bitcoin, yükselmeye başlarlarsa opsiyon satıcıları, buna daha fazla ihtiyaç duyacak ve böylece dayanak varlığı daha fazla satın alacaklar. Kendi kendini devam ettiren bu döngü, opsiyon satıcılarının fiyatı yukarı itip hızlı bir artışa yol açarak daha fazla alım yapmak zorunda kalmalarına neden olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

*OTM, Out of Money: Varlığın mevcut piyasa fiyatı, opsiyonun kullanım fiyatından daha düşükse, opsiyon OTM olarak kabul edilir. Bu durumda, opsiyonu kullanmak mantıklı değildir çünkü varlığı piyasada daha düşük bir fiyattan doğrudan satın almak mümkündür.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl