İsviçre Alpleri’nde Bitcoin saklamak için kullanılan gizli bir sığınak olduğu ortaya çıktı

Cüzdan hizmeti veren kripto para şirketi Xapo, özel müşterilerinin Bitcoin'lerini İsviçre Alpleri'nde bulunan gizli bir askeri sığınakta saklıyor.

Bitcoin cüzdanı Xapo’nun özel müşterilerinin Bitcoin‘lerini İsviçre Alpleri’nde bulunan gizli bir askeri sığınakta sakladığı ortaya çıktı.

Şirket, bir gazetecinin sığınağı ziyaret ederek fotoğraf çekmesine ve bilgi almasına izin verdi.

Soğuk Savaş sırasında kullanılan gizli bir merkez

1947 yılında kurulan sığınağın Soğuk Savaş sırasında İsviçre ordusuna ait gizli bir merkez olduğu iddia ediliyor.

Quartz’da muhabir olarak görev yapan Joon Ian Wong, bu gizli askeri sığınağa yaptığı ziyareti ayrıntılı olarak yazdı.

Konumu gizleniyor

10 bin metrekarelik bir alana kurulu olan sığınak, veri merkezi firması Deltalis tarafından işletiliyor. Sığınağın konumu şirket tarafından gizleniyor ve sığınağa erişim de güvenlik tedbirleri nedeniyle oldukça zor.

Sığınakta ne kadar Bitcoin saklandığı kesin olarak söylenmese de milyonlarca doların üzerinde olduğu belirtildi.

Bitcoin, dijital para birimi olduğundan fiziksel olarak saklanamaz. Teknik olarak, saklananlar harflerden oluşan özel dijital para anahtarları. Birisi özel anahtarınızı elinizden alırsa paranızı geri almanın hiçbir yolu yok.

Sığınağa girmeden önce kapana alınıyor

Quartz’dan Wong, sığınağa girerken parmak izinin alındığını ve fotoğrafının çekildiğini söylüyor. Wong, parmak izi alındıktan ve fotoğrafı çekildikten sonra bir kapana alınıyor. Kapan, mermiye dayanıklı camdan yapılmış bir silindir şeklinde. Wong, içeriden bir yetkili kapıyı açana dek kapanın içinde bekletiliyor.

Nükleer patlamadan bile sağlam çıkabilecek çelik kapılar

İçeri alınan Wong, bir dizi çelik kapıdan geçtikten sonra 100 metrelik bir geçitten aşağı iniyor. Söylenenlere göre geçidin sonunda nükleer patlamadan bile sağlam çıkabilecek iki kırmızı çelik kapı var. Yine birçok güvenlik adımını geçen Wong, sonunda Bitcoin’lerin saklandığı soğuk odaya ulaşıyor. Ancak odaya girmesine izin verilmiyor. Hatta operatörler bile içeri giremiyor.

İnternete bağlanmıyor

Odada internete asla bağlanmayan bir donanım bulunuyor ancak buna rağmen Bitcoin’ler üzerinde işlem yapılabiliyor. Operatörler, özel bir kablo kullanarak Bitcoin’lerin saklandığı donanıma erişiyor ve işlem imzası için şifrelenmiş verileri donanıma gönderiyor.

Xapo, özellikle büyük çaplı müşterilere hizmet veren bir kripto para şirketi. Şirketin yönetimi altında 5.5 milyar dolarlık varlık bulunduğu belirtiliyor.

Sığınaktan fotoğraflar:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. baki Cevapla

    Türkiye’de sığınak dediğimiz bir çok yapı bodrum katı ve ve beton mezardan öteye gitmiyor. bu alnalr sonradan depo, spor salonu gibi birimlere dönüşüyor. Ama cidden sığınak yaptırmak istiyorsanız Metek Sistem Türkiye’de nükleer tehlikeye bile dayanıklı sığınaklar üretiyor.