Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific: Kasım 2023’e kadar büyük risk var

Kripto paralarda yaşanan büyük düşüşler madencilik şirketlerinin de çok zor günler geçirmesine neden olurken son aylarda binlerce Bitcoin satmak zorunda kalan Core Scientific şirketi, likidite sorunları olduğunu ve Kasım 2023'ten sonrasını net şekilde göremediğini duyurdu.

Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific, 3. çeyrek raporunu yayımlarken, likidite sorunları yaşadığını ve özellikle Kasım 2023’ten sonrasını göremediğini belirtti.

Net kayıp 434 milyon dolar!

Şirket ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bildirimde, 3. çeyrekte 162 milyon dolarlık gelir elde ettiğini, bu çeyrekteki net kaybın ise 434.8 milyon dolar olduğunu belirtti. Şirketin ikinci çeyrekteki kaybı ise 862 milyon dolardı. Kripto paralar açısından kâbus gibi geçen 2022 yılının ilk 9 ayındaki toplam zarar ise 1.7 milyar dolar olarak gösterildi.

“Likidite bulma ihtimali risk altında”

Sermaye piyasası işlemleri ve fonlama vasıtasıyla yatırım alma kabiliyetinin birçok risk ve belirsizlikler içinde olduğunu belirten şirket, “Şu anki piyasa koşulları, sermaye ve likidite kaynaklarını azaltmıştır. Kasım 2023’e kadar olan zaman dilimi içerisinde şirketin likidite elde etme durumu önemli risk altındadır” ifadelerini kullandı.

Haziran’da 7200 BTC satmışlardı

Şirket geçtiğimiz ay da SEC’ye yaptığı bildirimde elinde sadece 24 Bitcoin ve 20 milyon dolarlık bir nakit kaldığını duyurmuştu. Şirket, Terra LUNA çöküşünün ardından Haziran ayında Bitcoin satışlarına başlamış ve bu ay tam 7202 BTC satmıştı. Firma satışlarına diğer aylarda da devam etmişti.

Şirket yaptığı açıklamada ayrıca giderlerini azaltma yoluna gitmesinin yanı sıra, “hosting” gelirlerini de artıracağını belirtti. Bitcoin madencilik şirketleri arasındaki en büyük firma olarak gösterilen Core Scientific, kendi madencilik operasyonlarıyla birlikte üçüncü taraf şirket ve bireylere de madencilik hizmeti veriyor.

1 milyar dolar borç var

Şirket Ekim ayındaki açıklamasında ayrıca yaklaşık 1 milyar dolar borcu olduğunu ve kendisine kredi veren şirketler arasında BlockFi, yatırım bankacılığı firması B. Riley, finansal hizmetler devi NYDIG ve Anchor Labs’in olduğunu bildirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl